HepHap
| HepHap a întrebat:

Ce limba se vorbeste in Africa? Primul care raspunde corect, ia

Răspuns Câştigător
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Africa este un continent imens, unde de vorbesc poate mii de dialecte, si mai putine limbi, dupa engleza si franceza adusa de cuceritori si colonialisti!

32 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Africana-1, Africana-2...Africana-n
Sunt o gramada de tari acolo si o gramada si mai mare de limbi si dialecte.
E drept ca sunt multe tari in care franceza, respectiv olandeza au ramas limbi quasi-oficiale, desi nu mai sunt colonii.
Asta exact datorita faptului ca era nevoie de o limba comuna, pentru ca vorbitorii de diverse dialecte sa se inteleaga cumva intre ei.
Stii? Asta e ca si cum ai intreba ce limba se vorbeste in Europa! Toate! laughing

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@Bent: Lasa-l, frate, ca si-asa il luase intr-o vreme Raluca la ochi, luandu-se dupa gura lumii!

| adriana_sw33ty_angy a răspuns:

Franceza ....parerea mea big grin thinking apropo....ai devenit expert?! happy felicitarii applause

| Bishop a răspuns:

Arabathinking

HepHap
| HepHap explică:

Si eu care chiar speram sa scrie cineva "africana"...mai astept sa vina lumea de la scoala, poate poate...

| BUBULINA a răspuns:

In africa de sud cred ca se vb engleza:-s

| BUBULINA a răspuns:

Africanalaughing

| vilmaristul a răspuns:

60% din populatia de culoare vorbeste limba afrikaans

| c0rn3l1uss a răspuns:

Hmmm grea intrebarestraight face...Cred ca se vorbeste o limba suspectalaughing...

Răspuns utilizator avertizat
| asko a răspuns:

Africa este un continent cu vreo 54 de tari
de ce crezi ca se vorbeste aceeasi limba?
Prin analogie in Europa ce limba vorbim?

| dulc3'maria a răspuns:

Franceza se vorbesti des in africa...in rest nu stiu.straight face

| Aurelia a răspuns:

Principala limba e yorubabatting eyelashes Dar mai sunt si zulu, swahili, hausa, amharic, araba, engleza, franceza, portugheza, africana, spaniola, limbile indiene etccc

| happy.....withoutyou a răspuns:

Cea din gura?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multe popoare, multe tribuir, multe limbi si dialecte tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si al doilea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hep, iar iti faci temele la geografie pe site? waiting Vezi ca te raportez Ralucai...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ah! Cum naiba de n-am vazut intrebarea? Stiuuuuuuuuuuuuuu! Africana! Mie! Mie! Mie! Fundita, evident!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au! Cati raspunsesera deja! Renunt de data asta la fundita! Data viitoare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Presupun ca in principal se vorbeste franceza...pe langa alte dialecte si limbi pare a fi cea mai folosita... presupun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Africa este un continent! Poti gasi tari in africa care folosesc engleza, farnceza sau alte limbi. Variaza de la tara la tara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Franceza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Franceza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zulu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Africana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muia se vorbeste in africa si mata e aia de preda limba asta in romania

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Franceza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spaniola

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Limba spaniola