| Niculescu_Verona_1970 a întrebat:

Ce mai inseamna numele Livia înafara de invidie?

Răspuns Câştigător
| xseven7 a răspuns:

Originea numelui Livia
Varianta cea mai plauzibilă, care este considerată a fi singura origine a numelui, este cea conform căruia acest nume provine din limba latină, mai exact, de la forma latină a numelui Liviu, care este Livius. Acest nume provine de la latinescul „liveo", care, în limba română, vine tradus ca „invidie", iar forma derivată „lividus", care este tot în latină și care înseamnă „invidios", se presupune a fi tot o rădăcină a formării numelui Livia, alături de varianta sa masculină.

1 răspuns:
| Elena9328 a răspuns:

LAVINIA- Origine latina, inseamna,, femeie latina''. Este o buna ascultatoare, ii va sprijini pe cei care ii cer ajutorul.Partenera si prietena de nadejde.