| medex3 a întrebat:

Ce semnificatie au numele : Livia si >Andreea?

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna, iata semnificatiile:ANDREEA / ANDREI
- de la "Andreas", nume masculin grecesc care inseamna "razboinic"
LIVIA / LIVIU
Nume roman care isi are originea fie de la cuvantul latin liveo care semnifica „ a invidia ", fie in lividus care inseamna „ palid, livid, invidios". Printre purtatorii acestui nume se remarca Titus Livius (cunoscut ca Livy), istoric roman care a elaborat o istorie a orasului Roma

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Livia: Coroana. Forma familiara de la Olivia-ol
Andreea: Andreas, nume masculinm, "razboinic".

| manke a răspuns:

Gasesti aici semnificatie si caracteristici pentru numele Livia si Andreea:
http://www.prenumelepotrivit.ro/