| Forevăr a întrebat:

Salutaree!

Ce inseamna numele "Livia"? big grin

Multumesc

Fundaaaa!

7 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

Salutaree!
Numele "Livia" este femininul numelui Liviu.Cu o indelungata traditie, "Livia" era numele uneia dintre cele mai cunoscute ginti romane, gasit atestat de multe ori in izvoare istorice. Numele latine Livius si Livia raman, insa, necunoscute din punct de vedere etimologic. Exista o varianta a lingvistilor care arata ca o posibila explicatie pentru faptul ca numele isi au originea din cuvantul latin ""liveo" care se traduce prin "a invidia", insa, cea mai reala semnificatie pare sa fie aceea conform careia numele provin din termenul de "lividus", care inseamna "albastru", "livid", "palid".
Paa!

| nyko06 a răspuns:

Livia / LIVIU
Nume roman care isi are originea fie de la cuvantul latin liveo care semnifica „ a invidia ", fie in lividus care inseamna „ palid, livid, invidios". Printre purtatorii acestui nume se remarca Titus Livius (cunoscut ca Livy), istoric roman care a elaborat o istorie a orasului Roma. Aici gasesti la toate numele inclusiv la Livia :http://www.info-portal.ro/articol/semnificatia-numelui/1082/1/livia/.

| GirlLăvHell a răspuns:

Livia - Nume de fata folosit in engleza. Este sursa expresiei latinesti insemnand "albastru." Originea acestui nume este considerata a fi forma scurta de la Olivia, un derivat de la numele unei vechi familii romane
sau
LIVIA [ latina] liveo = a invidia sau lividus = invidios

| AndreRose a răspuns:

Eu asa cred ca este sincer...mi se pare mai corect!:origine: Ebraic. Semnificatia numelui Livia: Coroana. Forma familiara de la Olivia-olive-maslin. Dac doresti sa cauti orice alt nume de baiat sau fata poti accesa http://www.nume-copii.ro/semnificatia-numelui.php fundita?

| manke a răspuns:

Aici ai semnificatia numelui Livia: http://www.prenumelepotrivit.ro/livia-2/

| Niculescu_Verona_1970 a răspuns:

Livia: invidios, a invidia (nume evreesc si maslin) Succes!

| LiviPISICUTA a răspuns:

INvIdIe