| Trentttt765 a întrebat:

Ce semnifica expresia "manca-l-ar puricii"? Este folosita in batjocura pentru ceva sau cineva care pare sus pus dar de fapt e ridicol sau este o simpla expresie fara sens? O vad de cateva ori folosita si tot nu inteleg originea sau intentia.

1 răspuns:
| Felys a răspuns:

E nasol sa te manace puricii, ai vazut vreodata in ce hal se scarpina cainii care au purici, probabil ca de aici a pornit expresia, nu prea e batjocura, e foarte real mancarimea de purici care nu stau numai pe animale ci mai trec uneori si pe oameni