| anonim a întrebat:

Toti am auzit de expresia alma mater. unde isi are originea aceasta expresie?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Expresia insemna "mama care te hranesta"in limba latina.Romanii dadeau la inceput acest nume unor zeite ale vegetatiei, apoi patriei si in final universitatilorpentru a sugera hrana spirituala. Mira

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E o expresie latineasca derivata din Alma mater studiorum. Inseamna mama care hraneste studiul, stiinta.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Expresia alma mater provine din limba latina si se traduce mama hranitoare (mama care hraneste stiinta, studiul ).

| anonim explică:

Robert, nu imi vine sa cred.bine ai venit.insa nu este vorba de o carte a mea, ci de adevar.anna,atunci chiar a dat un raspuns gresit. daca ai sa citesti raspunsul lui grim, ai sa observi diferenta.chiar nu aveau ca sfant un cocos, ci venea din alta parte expresia.

| Dl.Inginer a răspuns:

Emil, sa inteleg ca ai o carte a ta, numai cu expresii si raspunsuribig grin! De-aia nu ai acceptat atunci si alte raspunsuri(ma refer la cel al annei). Voiai sa fie ca "la cartea ta". Bun asea.sa stiu si eu de-acum, cum sa ma pregatesc.sa-ti raspund mai bine!

| stefybx a răspuns:

Alma mater :
Mama nutritoare (expresie prin care se intelege Universitatea). Din latina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anonimule stii de unde vin toate expresiile alea de care intrebi? Vin de-acolo! Na! esti multumit acum?