| anonim_4396 a întrebat:

Cum arata fructul-stea si unde creste planta? (star-fruit)

3 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Se mai numeste carambola, e verzui sau galben, lunguiet si, cand e taiat, sectiunea arata ca o stea. E bun, mie imi place. Este foarte apos, cu un gust de aloe. Poti gasi planta sub forma de arbust in unele florarii mai mari (in raionul de plante din bricostore, de exemplu) sau direct ambalata in hipermarketuri.

daniela
| daniela a răspuns:

Carambola – Averrhoea carambola este cunoscut si cu denumirea de "fructul stea". Copacul de carambola este foarte atragator. Inalt de 12 metri, el are flori liliachii, care emana un miros puternic. Fructele de carambola, de culoare galbena atunci cind sint coapte, au o forma de pruna-stelata si pot creste pina la 15 cm (cand tai fructul in felii acestea au forma de stea). Miezul lor este foarte moale si are un gust dulce-acrisor. Se pot consuma inainte de masa, deoarece sint indicate persoanelor care nu au pofta de mincare.