| GreenBubbleLove a întrebat:

Cum as putea sa visez ce vreau eu?

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Conform teoriei lui Freud, visul ar fi o realizare deghizata, mascata a unei dorinte refulate, reprimate.

Atunci cand visam despre un anumit subiect, este posibil ca visul sa nu se refere tocmai la acel lucru. Visele comunica intr-un limbaj simbolic si incifrat. Mintea, inconstienta, incearca sa compare visul cu altceva, similar. Asadar, orice simbol ar alege visul, este foarte putin probabil sa fie vorba despre un simbol explicit, al chiar lucrului visat. Practic, aici intervine acea "interpretare a viselor", de care se face vinovat Freud si care asociaza scenarii onirice precum pierderea dintilor cu decesul cuiva apropiat, scaldatul in ape tulburi cu o boala ce se apropie, ori prezenta unor animale cu niste dusmani, mai mici sau mai mari, din viata reala.

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Radioactive a răspuns:

Simplu...nu poti.

| MissDelevingne a răspuns:

Aaa...te gandesti numai la asa ceva.
odata si eu ma gandeam la ceva in fiecare zi si m-a surprins cu visul

| Andre_7309 a răspuns:

Incearca sa te gandesti la ce vrei sa visezi inainte sa adormi, desi oricum totul e legat de subconstient.Macar nu ai nimic de pierdut incercand...