| anonim_4396 a întrebat:

Cum ma pot conecta la Internet?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Cea mai obisnuita optiune de conectare este aceea de a gasi un ISP (Internet Service Provider) sau un serviciu online.

Conectarea propriu-zisa se poate realiza prin :

- modem ­­­traditional;

- modem special de cablu (permite folosirea cablului coaxial de televiziune; viteza creste fata de conectarea clasica de 10 ÷ 100 de ori);

- conexiuni de tip DSL (Digital Subscriber Line);

- modem ISBN special (Integrated Services Digital Network), utilizat in intervalul de lucru 64 kbs - 128 kbs;

- conectare Wireless (fara fir): ceva mai lenta decat o parte din metodele de mai sus, dar permite accesul si din pozitii mai izolate.
Serial Line Internet Protocol (SLIP)
Reprezinta o conectare [deplina] la Internet prin linie tele 434j94e fonica si printr-un modem de 9600 bps sau mai mare. La aceste viteze se pot transmite pachete de programe in ambele sensuri.

Point to point Protocol (PPP)

Reprezinta o conectare la Internet prin linie tele 434j94e fonica si prin modem. Este o legatura mai sigura decat SLIP, deoarece verifica de doua ori ca pachetele Internet au ajuns fara erori. Pachetele care contin informatii sunt retransmise.
Conectarea directa
Calculatoarele puternice sau retelele locale de calculatoare (LAN) pot fi conectate direct la Internet.
Cand o retea locala de calculatoare este conectata la Internet, toate calculatoarele din respectiva retea au acces deplin la Internet.

Conectarea prin cablul TV

Internet-ul poate fi accesat prin sisteme de cablu TV, utilizand cablul coaxial TV.
Trebuie folosit un modem special pentru acest tip de cablu. Vitezele de transmisie, utilizand aceasta conectare, sunt de 20 pana la 100 de ori mai mari decat in cazul utilizarii unui modem conventional.

Conectarea utilizand liniile DSL si ISDN
Conexiunile telefonice digitale speciale (DSL) se folosesc pentru accesarea Internet-ului la viteze foarte mari. Pentru acest tip de conexiune este necesar de asemenea un modem dedicat.

Liniile ISDN ofera conexiuni cu viteze cuprinse intre 64 kbs - 128 kbs si au nevoie de asemenea de un modem specializat pentru acest tip de conexiune.

Accesul fara fir (wireless)
Acest tip de legatura se poate practica fie din catre un LAN, fie prin intermediul telefonului mobil sau unui palmtop.

Servicii online
Apeland la un serviciu online, oferit de o intreprindere dedicata acestui tip de service, se pot folosi integral toate resursele Internet-ului la capacitate maxima.
----------------------------------
ai de unde alege!

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Eu am dat intrebarea la misto laughing Nici nu ma asteptam la asta rolling on the floor

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Zi merci

| Extreme1234 a răspuns (pentru sierra1):

Ba tu nu te-ai prins

| Extreme1234 a răspuns (pentru sierra1):

Daca el intreaba cum se conecteaza la net el e pe net caci pune intrebarea pe TPU =]

| sierra1 a răspuns (pentru Extreme1234):

Poate vrea omul un studiu...

| Extreme1234 a răspuns (pentru sierra1):

Ce ar cauta un studio la categoria asta….

| sierra1 a răspuns (pentru Extreme1234):

Studiu

| Extreme1234 a răspuns (pentru sierra1):

Csf cu auto corectorul de la tastatura….

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prin sarma ghimpata wireless.

| PedoBarbie a răspuns:

Deja ești conectat pe Internet. Succes!