| Pisucuța a întrebat:

Cum pot face învățatul mai distractiv?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Curiozitatea este motorul cunoasteri umane, daca esti curioasa si nu repeti ca un papagal va fi distractiv si va intra mai multe in memoria de lunga durata si mai rapid, cauta pe internet formuri pune intrebari sunt multe eu recomand scinetia, softpedia, trebuie sa gasesti logica si sa pui intrebari, de asta e asa dramatica scoala din Romania ca tampeste copii de fapt le transforma in copii fara curiozitate, chef de cunoastere etc crede-ma ca asa inveti mai usor eu asa invat mereu mult mai rapid si usor si mereu sa asociezi ceva cu altceva e mai usor sa memorezi carbonul cu o pisica decat doar carbonul pentru ca pisica e deja acolo in memoria de lunga durata

3 răspunsuri:
| ToKen a răspuns:

Fa-ti un sistem de recompense.
Dupa un timp anume, faci ceva ce-ti place.

| TAlina90 a răspuns:

Scumpo...o sa fiu sincera... invatatul nu e distractiv deloc! Dar o sa iti ofer o solutie: incearca sa faci rime si sa fredonezi ce ai de invatat. Cred ca asa ti-ar fi mai usor!

| ToKen a răspuns (pentru TAlina90):

Copiii de la 402 much?