| FilosofulDepresiv2022 a întrebat:

Daca am o problema mintala si acest aspect ii afecteaza pe copiii mei si eu ma duc la psihiatru, care sunt sansele ca dupa terapie sa dispara copiii?

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"ansele ca dupa terapie sa dispara copiii?"

poate n-am ințeles: copii sunt doar in imaginația ta (fictivi)?

| FilosofulDepresiv2022 explică (pentru sierra1):

Ceva gen! Eu am impresia ca sunt acolo din cauza bolii! Trebuia sa fiu mai explicit, intr-adevar!

| FilosofulDepresiv2022 explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Bolii/problemei mintale*

| minrest a răspuns:

Vrei sa mergi la terapie, ca schizofrenia de care suferi sa nu mai faca rau copiilor, dar daca mergi la terapie, te temi ca, in loc ca copiii sa se simta mai bine, te vei vindeca, si atunci copiii vor dispare, ei fiind imaginari, un simptom al schizofreniei. Vrei sa te vindeci destul incat sa nu faci rau copiilor, dar nu atat de mult incat sa nu mai ai copii imaginari. 1. Psihiatria nu este atat de puternica, incat sa vindece o schizofrenie atat de avansata. 2. Oricum trebuie sa folosesti toate mijloacele medicale impotriva bolii, ca sa existi cat de cat si tu, nu numai schizofrenia. 3. Constat, iarasi, ca schizofrenicii isi doresc aspecte ale bolii, unele simptome, oricat de oribile ar fi acestea.

| Invictusman a răspuns:

Nu e nevoie sa ii afecteze pentru ca, în multe situații bolile mintale se transmit genetic de la unul părinți sau ambii la copii.

| minrest a răspuns (pentru Invictusman):

Chiar si la cei imaginari? Esti sigur?

| Invictusman a răspuns (pentru minrest):

Dacă își imaginează nu, schizofrenia o observa cel mai bine interlocutorul, adică realitatea cei cu schizo nu coincide cu a celui sănătos, e distorsionata, acest aspect ii da de gol pe schizofrenici cel mai des, oricât ii explici realitatea ta el o tine pe a lui și nu îl poți convinge sub nici o forma.
Nu e ok sa îți imaginezi ca ești nebun, e bine sa îți imaginezi ca ești sănătos, chiar și în cazurile în care nu ești.
La cei care sunt efectiv bolnavi, care au diagnostic de la un specialist acreditat, la ăștia exista posibilitatea ca schizofrenie sa fie în unele cazuri ereditara.
Întrebarea e pusa la amuzante oricum asa ca trebuie tratata ca atarewinking

| Invictusman a răspuns (pentru minrest):

Sunt foarte multe simptome, e boala grava, nu stau sa înșir romane despre asa ceva la o întrebare pusa la trivia.
O zi buna.

| FilosofulDepresiv2022 explică:

Sper ca realizati cu totii ca e o gluma, nu? E pusa la Trivia!

| minrest a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Gluma e foarte buna, recunosc; tu in general imi par un om inteligent; dar crezand ca ai unele probleme psihice, am luat-o in serios. Scuze! O zi buna!

| Invictusman a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Logic ca realizam man, ți am spus doar ca te știu când aveai primul cont și poza cu tine big grin

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Să văd dacă am înțeles bine: dvs. aveți halucinații cu copii și vreți să consultați un psihiatru? Dacă da, atunci e clar indicat! Halucinațiile nu sunt deloc un semn bun!