| padrian a întrebat:

Daca azi sunt 0 grade si maine e de 2 ori mai frig, cate grade o sa fie?

Răspuns Câştigător
| Miuriel a răspuns:

E o întrebare isteaţă. Ca să dai răspunsul nu e nevoie de matematică, ci de înţelegerea fenomenului căldurii. Temperatura cea mai mică este de -273 C, când şi atomii îşi pierd proprietăţile pe care le învăţăm la fizică (un articol lămuritor aici, http://www.scientia.ro/fizica/43-termodinamica/61-zero-absolut.html). Nu cred că există conceptul de "două ori mai frig", pentru că frigul, în fapt este absenţa căldurii, aşa cum întunericul este absenţa luminii. 4 grade nu înseamnă de 2 ori mai cald decât 2 grade. Două sunt motivele: pe de-o parte frig înseamnă modul în care noi recepţionăm o anume temperatură, o experienţă pur subiectivă, pe de altă parte gradele de pe diferitele scări de măsură sunt pur empirice, nu sunt legate de alte valori certe, măsura energiei ori ceva de genul asta.
Sper ca ti-am fost de ajutor!

13 răspunsuri:
| Bastet a răspuns:

Cumva -2?

Răspuns utilizator avertizat
| Fragile a răspuns:

Buna.
Teoria clasica ar fi : -2 grade.
Logic ar fi 0 grade, deoarece 0 X 2=0.
Asta cred eu. Sper ca te-am ajutat.An Nou fericit! Wof! Wof!

| Loome a răspuns:

Convertesti din celsius in fehrenheit big grin
lolz...

| User a răspuns:

-0 la patrat.

| FantomaTurcoaz a răspuns:

Poti sa te uiti la meteo.

| Tiby a răspuns:

-2 banuiescbig grin
mi-am mai pus si eu intrebarea asta uneori laughing

| andreeaemmma a răspuns:

Va fi de 2 ori mai frig de cat azi

| odudăcoaptă a răspuns:

0?

| OMarmotaO a răspuns:

-4 grade?

| JustLikeMe a răspuns:

Nu stiu -4 poate cred ca posibil oare...presupun big grin

| oanawww45 a răspuns:

Vor fi 0 grade. 0 nu se inmulteste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Alecsandra nu ai fost deloc de ajutor. in primul rand se poate calcula matematic/fizic prin transofrmare in grade Kelvin. cat despre analogia "intunericul este absenta luminii" este total eronata. exista intuneric care nu a fost creat prin absenta luminii, in pesteri, nu exista niciun fascicul de lumina.