| UnuDoiTreiPatru a întrebat:

Daca azi sunt 0 grade, iar maine va fi de doua ori mai frig, cate grade vor fi?

22 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

In termometru. 39 happy. Prevad si niste frisoane, daca tot voi avea febra.

| Roby67 a răspuns:

-200 de grade.

Explicatie:
+100 Grade fierbe apa
0 Grade ingheata
Fa tu mai departewinking

| Roby67 a răspuns:

@aneska
Daca sti tu spune-ne si noua!

| Roby67 a răspuns:

Deci, daca in sufragerie sunt 14 grade si in dormitor 12, atunci in casa sunt 26 de grade. Nu stiam eu de ce transpir asa.

| Tourniquet a răspuns:

-1 Grad rolling on the floor

Ma'h, tu vrei sa ne faci inteligenti prin a face calculul? raised eyebrows.

Sper ca am raspuns bine. straight face

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Ghici !

| Farcas a răspuns:

Tot 0

| Cory89 a răspuns:

In mod logic tot 0hee hee Chiar daca nu am fost asa buna la mate tabla inmultzirii tot am stiut-o laughing si inca o stiu smug laughinglaughinglaughing

| Cory89 a răspuns:

Matematic vorbind e logic ceea ce am spuswinking dar e ceva shmecherie cu gradele Fahrenheit, nu?

| Lumynyzza a răspuns:

0 grade vor filaughinglaughing) ce raspunsurilaughing-200 de gradelaughing)

| Pământul a răspuns:

Din punct de vedere fizic, va fi de doua ori mai frig la temperatura la care lucrurile vor ingheta de doua ori mai repede.

| tyana a răspuns:

-2 grade?

| wdsasd a răspuns:

Depinde cum vrei sa o iei...in general se mai spune in popor:'-ba azi ca azi da maine va fi de 2 ori mai frig' si se spune pentru accentua gravitatea situatie ca si cum ai spune maine va fi grozav de frig sau foarte frig...insa MATEMATIC e gresit sa spui asa.
REZOLVAREA MATEMATICA AR FI ACEASTA:

0C = 273K
273K / 2 = 136K = -136C
ori
32F = 492R
492R / 2 = 246R = -214F

-214F si -136C sunt acceasi temperatura!(unde F-Farenheit, K-Kelvin, C-Celsius, R-Rankine).

Ai inteles?

| UnuDoiTreiPatru explică:

Cory89 in mod logic nu are cum sa fie tot 0. Nici raspunsul tau si nici a lu roby67 nu sunt corecte. Mai incercatihee hee

| UnuDoiTreiPatru explică:

Transformi 0 grade celsius in fahrenheit care este 32 fahrenheit.
32 x 2 = 64
transformi 64 fahrenheit in celsius.
64 degrees Fahrenheit = 17. 7777778 degrees Celsius
deci vor fii -17 grade big grin
vroiam sa vad daca stie careva. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca nu-ti spun te oftici?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

0 x 2 = 0
Offf... Vezi dacă nu ţi-a plăcut tabla înmulţirii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing asta chiar e tare. pai da ar fi tot 0 grade daca stai sa o iei dupa calcule matematice!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aneska mai exerseaza ca e gresit ce calculezi tu acolo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

4 grade

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@aneska ii gresita si ideea si calculul tau. daca ai transforma in grade F ar fi -8, 8. dar fizic, gradele sunt calculate in grade kelvin. wdasd a facut bine calculul dar daca vrei sa dai raspuns logic matematic si nu fizic, trebuie pusa virgula dupa prima cifra pentru convertire. deci raspunsul logic pentru scara celsius ii -1, 36.

| khrys a răspuns:

Pai eu cred ca -2 sau -20.