| Nume6 a întrebat:

Dacă dezinfectantul elimină bacteriile și virușii, iar dezinfectantul conţine alcool, înseamnă că dacă beau alcool nu se mai pune corona pe mine?

16 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cind o sa ai 1% sange in alcool, probabil ca corona nu te va afecta. ☺☺☺

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este adevarat, nu se pune pe tine, intra in tine.

| darrio2007 a răspuns:

Intră in tine. Chiar daca se punea pe tine, o mai dadeai jos si te mai odihneai.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se sperie covidul dacă ești bețiv.

| Wr3nch a răspuns:

Nulaughing Corona iti intra prin nas si ochi, si e cam greu sa tii alcool in ele laughing

| J0B0MAT a răspuns:

Nu ştiu.Dar de când a început pandemia, am consumat alcool cam în fiecare zi şi până acum, totul în regulă.
Am purtat mereu şi măşti, m-am spălat şi dezinfectat des pe mâini şi alte obiecte, dar asta e mai puţin important.

| johnnny123 a răspuns:

Daca apa stinge focul si bei doi litri de apa, inseamna ca poti sa te arunci linistit in foc, nu?

| cfrtobias a răspuns (pentru johnnny123):

Bagi chibrit in tine?laughing si se stinge; pana sunt 2 litri de apa toti poti incerca cu chibrit de ti-ar sta in gat apa laughing

| WhiteLife a răspuns:

Alcoolul distruge germenii atata timp cat patrunde in interiorul lor. Daca e metabolizat de corpul tau nu mai poate actiona. Mai mult, bacteriile si virusurile care produc boli respiratorii au anumite formatiuni care ii fac sa se lege de organe si celule de la nivelul acelui sistem. Ajunse in stomac, sunt distruse de sucul gastric.

| RKBlue a răspuns:

Intrebarea asta s-a mai pus de 2 milioane de ori.Nu mai e amuzanta...

| aneliram a răspuns:

Mai bine te speli cu țuică, te dezinfectezi, în plus nu mai atragi corona.

| Elelei a răspuns:

rolling on the floor
Gresita logica.

Înseamnă că te conservi mai bine.

| Pati2500c a răspuns:

Numai un roman putea spune asta laughing)

| Evaluator a răspuns:

Foarte buna analogia.
Si acidul sulfuric distruge virusurile si bacteriile. Ce faci acum, bei acid sulfuric?

| gornistu a răspuns:

Alcoolul, ca să omoare bacterii și viruși trebuie să aibă peste 60 de grade, cum e spirtul cu 65.