| PaulW a întrebat:

Daca Mihai Eminescu era drogat putea fi si afemeiat?

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu stiu de unde ai scos tu ca era drogat! Dar afemeiat a fost in mod cert, din moment ce a murit de o boala cu transmitere sexuala, sifilis!

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cine ti-a spus, ca nu era (afemeiat)?! oh go on rolling on the floor

| tarziu a răspuns:

Probabil era canepa si pe vremea aia, chiar nu mi-am pus intrebarea asta niciodata!

| madagascar a răspuns:

Nu era afemeiat si apropo era alienat mintal boala pe care a avut-o mai intai un frate de-al sau, nu era drogat, el vedea iubirea dincolo de cea fizica, lumeasca, el vedea o iubire vesnica, dincolo de imaginatia si perceperea noastra, odata ce iubirea se consuma fizic devenea banala. da e greu pentru multi sa-l inteleaga, asa ca decat sa spune-ti aberati despre el, mai bine vedeti-va de alte treburi.

Multe flori sunt, dar puţine
Rod în lume o să poarte,
Toate bat la poarta vieţii,
Dar se scutur multe moarte.

E uşor a scrie versuri
Când nimic nu ai a spune,
Înşirând cuvinte goale
Ce din coadă au să sune.

Dar când inima-ţi frământă
Doruri vii şi patimi multe,
Ş-a lor glasuri a ta minte
Stă pe toate să le-asculte,

Ca şi flori în poarta vieţii
Bat la porţile gândirii,
Toate cer intrare-n lume,
Cer veştmintele vorbirii.

Pentru-a tale proprii patimi,
Pentru propria-ţi viaţă,
Unde ai judecătorii,
Ne'nduraţii ochi de gheaţă?

Ah! atuncea ţi se pare
Că pe cap îţi cade cerul:
Unde vei găsi cuvântul
Ce exprimă adevărul?

Critici voi, cu flori deşerte,
Care roade n-aţi adus -
E uşor a scrie versuri
Când nimic nu aï de spus.

| Georgiana21 a răspuns:

Eminescu a avut doar 2 mari iubiri. Prima, despre existenta careia nu stiu multi, si a doua si ultima Veronica Micle. Deci, Eminescu, nu a fost drogat si nici afemeiat. A fost si va ramane un geniu, asa cum il denumeste Titu Maiorescu, in ale literaturii, si trebuie respectat!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eminescu nu a fost drogat nici afemeiat. N-a fost nici macar nebun. Eminescu a fost considerat asa si inchis in ospiciu pentru ca incepuse sa deranjeze citiva politicieni al regimului respectiv al vremii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eminescu baga ciuperci halucinogene din harghita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mihai eminescu se droga. cititzi scrisorile lui cu ion creanga. si veti vedea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vaide capul vostru de paraziti dari si voi cu parerea de aia a ajuns tara asa cum e din cauza gurii voastre spurcate ati vrea voi sa fiti cenii dar nu o sa fiti si nici nu veti reusi in viata voastra asta expertu tupu vezi ca esti prost... asa pot spune si eu despre tine ca ai canger in gat