| anonim_4396 a întrebat:

De ce a fost si este favorizat barbatul? Biblie, societate, familie...

Răspuns Câştigător
lolita
| lolita a răspuns:

Bro ai nimerit-o pe asta laughing barbatii vor sa fie in centrul atentiei si se unfla in pene, al meu nu prea este asa dar are si el momentele lui, il las sa savureze clipa deoarece stiu ca in casa face tot ce eu zic laughing. am observat ca inca mai exista in zilele noaste astfel de barbati care isi trateaza nevasta fara respect in societate cat si in casa, de multe ori este vina lor deoarece nu iau masuri, se lasa calcate in picioare. cazuri reale auzite cu propriile urechi, pe mine m-au lasat ko: barbatul nu ma lasa sa cheltui, imi cere facuta de cuparaturi, barbatul are cardul sau barbatul este anuntat printr-un sms cand scot bani din banca. ce? sa fim seriosi eu nu am acceptat niciodata asa ceva, fiecare cu cardul lui, in general eu am mai multi bani deoarece ma ocup de cumparaturi dar nu i-as permite sa ma controleze sau sa-mi reproseze ca am cheltuit, noi nu ne controlam unul altuia cheltuielie deoarece nici nu cheltuim aiurea. sau am avzut multe cazuri in care ei nu i se permita sa-si viziteze famila sau sa o ajute cu bani, dar el o face, sau ea lucreaza si el dupa ce ca sta acasa toata ziua ii mai si reproseaza ca nu a facut curat sau ca a cheltuit banii sau. caz real ea nu trebuie sa iasa cu colegele de lucru la un suc, mi se pare anormal asta. inca mai exista barbati care au mentalitatea ca femeia trebuie sa stea acasa sa aiba grija de copii si de casa si sa nu munceasca. si ar mai fii o multime de cazuri. si toate astea se trag de l biserica deoarece din cele mai vechi timpuri femei a fost doar un obiect, in biblie zice: sa avem ciontact fizic doar ca sa ne inmultim, placerea carnala este un pacat, barbatul trebuie sa-si castige hrana cu syudoara fruntii, sau ca femeia nu trebuie sa intre in biserica machiata sau in perioada menstruatiei dar sa intre cu cu capul acoperit. adica dumnezeu nu ma vede pe mine pe strada... si apropo eu am citit biblia doar din curiozitate si uite ca nu m-a facut sa cred toate aberatiile pe care le spunea acolo.

5 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Depinde.In unele cazuri de familie, in altele nu.De biblie nu stiu pentru ca nu am citit-o, cred ca de societate.

| mircea a răspuns:

Pai nu trebuie sa fie un fraier care sa sparga usa cu capul, ca dupa aia sa intre si persoana a doua si sa-l panseze? Stii ce ce se insoara barbatii? Ca sa suporte mai usor discutiile pa care nu le-ar fi avut, daca nu s-ar fi insurat...

| di@n@ a răspuns:

La intrebarea asta meditez de ani buni dar inca nu i-am gasit raspuns.Stie cineva?

| Adela_9686 a răspuns:

Pentru ca a fost primul creat de dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta doar de suprafata, pentru ca din umbra tot femeia este cea care face ce vrea. Invirte barbatu dupa bunul ei plac, desigur este prea inteligenta sa arate asta, stie ca daca-i raneste orgoliu' are de luptat pe urma sa-i recapete increderea si sa-l poata controla din nou. Asa ca face pe vulnerabila si pe nevinovata si il joaca pe degete laughing Deci pina la urma cine e favorizatu?hee hee