| anonim_4396 a întrebat:

De ce atat de multi oameni incep propozitiile cu "Deci"?

Răspuns Câştigător
| iHateStrike a răspuns:

Ăăăă... Pentru că vulgaritatea umanistică s-ar putea strica... S-a inventat cuvântul '' Deci ''. Deci fii fericit/ă că ai aflat adevărul crud.

17 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Deci,doar eu încep cu "m"?

| 0PopaPorno a răspuns:

De pla sa ma treci carpatii

| condemnedAntagonist a răspuns:

Deci chiar nu ştiu.

Deci

| condemnedAntagonist a răspuns (pentru condemnedAntagonist):

Iar mi sa şters răspunsul.:\

Deci ▼
- Şi prin urmare
- E clar că
- Să trecem la subiect )

Ex:
a) X şi cu Y se pupau, ↔ DECI ↔, erau împreuna.
b) X şi cu Y se pupau, ( aşa că; deci prin urmare; este clar că ), erau împreună.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Deci,raspunsul este simplu.

| Xtadelo a răspuns:

Ca pot.

| Seby90 a răspuns:

Deci... da.

| Fridăm a răspuns:

Deci...din obişnuinţălaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deoarece, pentru ca si fiindca asa e modul lor de exprimare sau in loc de "ăăăăăă" il folosesc pe "deci"

| XBrunetteX a răspuns:

Asa ca deci deoarece si fiindca prin urmare oamenii simt nevoia sa para mai culti si folosesc :deci" in loc de "aaaa..."," paiiii...".
Deci, sper ca te-am lamurit. laughing

| ChalkOutline a răspuns (pentru XBrunetteX):

Prin a folosi cuvantul "deci" la inceputul propozitiei/frazei nu pari cult, ma indoiesc ca o fac ca sa para culti. Si eu il folosesc asa uneori, si nu o fac ca sa par culta.

Pentru ELFYoYo: poate asa s-au obisnuit. Eu il folosesc doar atunci cand nu mai stiu ce sa zic.

| Different69 a răspuns:

Deci...sa nu inceapa cu sau

| Mokaxoxo a răspuns:

Daci chiar nu stiu.Deci ma deranjeaza tare.Deci e oribil!

| amiX a răspuns:

Unui oameni o si termina cu deci

| DeyutzaDeea a răspuns:

Paii. pai. asa le place lor! Lasa-i pe oameni sa fie ei insasi! laughing

| Bubbles12345 a răspuns:

Deci nu a sa afli niciodata

| crazydeea a răspuns:

Deci chiar nu stiu!