| anonim_4396 a întrebat:

DE CE AVEM NEVOIE DE APA...CA DOAR DEH! TRAIM PE USCAT!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună din nou.
Întrebarea ta face referire de ce avem nevoie de apă nu și de restul: vitamine, săruri minerale, etc. Ți-am făcut o descriere generală despre hidratare care are la bază: APA.
Un răspuns scurt: pentru supraviețuire, poftim!
Pa, pa.

20 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Pt ca fara apa am muri. Apa ne trebuie pentru a prepara mancare, pentru a o bea, pentru a ne spala etc.asa ca este foarte importanta pentru noi.big grin

| selef a răspuns:

Apa prea multa nu e buna................mai bine vin eventual bere.

| andi a răspuns:

Idem " POLIANA"

| gabrielutzu a răspuns:

Ca sa nu murim de sete.:laughing

| simpluEu. a răspuns:

Pentru dezhidratare

| mariusres a răspuns:

Si unde a aparut viata, draga zazu? Nu in apa, cumva? .Doar nu crezi ca homo sapiens a picat din cer.

| mioara a răspuns:

Organismul are nevoie de apa

| Princessee a răspuns:

SIMPLU! pentru ca fara apa nu putem trai.Am auzit ca 80% din creierul uman e apa!

| ShaKuri a răspuns:

Te plictisesti? ai nevoie de puncte? sau ai visat intrebarea la ora 5 dim? doh

| ShaKuri a răspuns:

Daca. imi clarifici rostul intrebarii. o sa-ti dau cel mai bun raspuns de care sunt capabil.

| ShaKuri a răspuns:

nu exista concordanta intre .intrebare si explicatia ta., parerea meahappy. Suntem finte complexe.nu larve de 1 mm. Incearca sa nu mai ai "nevoie" de apa 2 zile. si o sa-ti raspunzi.in legatura cu experimentul hidratarii.

| poliana a răspuns:

Corpul nostru este si el 90%APA ASA CA...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Corpul nostru e o mare cantitate de apa.cam 70 la suta.deci trebuie sa pastram un echilibru, sa ne hidratam ca altfel devenim mumii. e ciudat.am intalnit o expresie intr-un film cu extraterestri''bine a-ti venit saci cu apa'.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ma intepa ca nu e cazul!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citeam zilele astea un articol despre TRADIGRADE, au o particularitate(si nu sunt singurele), intra intr-un stadiu numit CRIPTOBIOZA, pierd pana la 80% din apa in procesul de deshidratare. si uite asa tradigradele astea raman in stadiu de deshidratare pana la 1000 de ani sau chiar si mai mult. ceea ce dovedeste ca apa nu este chiar atat de importanta pe cat credem, omul poate trai intr-un stadiu de deshidratare de pana la 10%, la 12% MOARE. apa este utila datorita proprietatilor fizice si chimice si nu pentru ca este lichida.-daca te intereseaza activitatea mea pe TPU ar trebui sa intri in profilul meu si ai sa vezi cat de dornica sunt de puncte, ai calculat cate raspunsuri am eu zilnic pentru a vedea daca ma intereseaza punctele sau te-au interesat intrebarile pe care eu le-am pus?! si de cate ori ma straduiesc sa fiu printre ultimii sau printre primii?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma gandeam eu! oricum iti multumesc pentru raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Organismul uman este formt din 70% apă.
Pentru o bună funcționare a acestuia trebuie să consumăm lichide (apă, ceai, supă, înghețată, etc.) pentru echilibrul hidroelectrolitic.
Și legumele și fructele conțin în componența lor apă.
Când organismul nu este alimentat corespunzător cu lichide, creierul ne dă semne ca: uscarea gurii, pielea îți pierde din luciu devine uscată-crăpată, rinichii sunt pe avarii, plămânii nu mai pot face schimbul optim de gaze, avem tendința de a înghiții mereu "în sec", etc.
De aceea în cazul în care un om se prezintă la spital fie adus de aparținători sau salvare provenit de la un accident rutier, cadrele medicale îi instituie o linie venoasă (perfuzie) pentru hidratare alături de alte proceduri care se impun la momentul respectiv!
Fără apă nu putem supraviețuii mai mult de 72 de ore.
Consum de lichide și organismul este fericit.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Legiuitoarea-nu am nimic impotriva, ai dreptate. dar ce vreau sa accentuez este faptul ca fiinta omeneasca are nevoie de mineralele (proprietati fizice si chimice)apei. serul care este introdus prin perfuzie unui om intr-o stare de deshidratare inalta contine minerale si vitamine, nu este pur si simplu un lichid. daca suferim mai mult de 6%deshidratare avem nevoie de minerale pentru a sustine proteinele din corpul uman. la deshidratare ridicata nu ne ajuta cu nimic un lichid pur si simplu, doar unul imbogatit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apa ocupa o greutate foarte mare din corpul omenesc

| nicoleta_7357 a răspuns:

E ca si cum ai intreba de ce un peste are nevoie de aer! avem nevoie de apa pentru ca apa este un element important pentru a supravietui.