| Betty18 a întrebat:

De ce cand plangem ne curg lacrimi iar mai tarziu mucii?thinking care e explicatia?laughingsunt curioasa ce legatura au mucii cu lacrimilelaughinglaughingrolling on the floor

Răspuns Câştigător
| juniper a răspuns:

Comunica glandele intre ele, de aceea ne curg mucozitatile si ochii.

11 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Raspuns pentru "adinaciosescu":lacrimile apartin de oftalmologie, iar "mucii" de ORL, ca sa fie clara provenienta fiecarui tip de secretie.

| adriana_sw33ty_angy a răspuns:

Glanda lacrimala produce 3 tipuri de lacrimi: lacrimile continue, care sunt produse pentru umezirea permanenta a globului ocular. Ele contin apa, lipide si proteine, dar si substante care actioneaza contra infectiilor. Fiecare clipire ajuta la intinderea acestor lacrimi.
lacrimile reflexe: au un continut similar cu cele continue si sunt produse ca reactie la agenti iritanti sau obiecte straine introduse in ochi.
lacrimile emotionale: contin concentratii mai mari de proteine, magneziu si prolactina.

sper ca ti-am fost de folos!winking

| adriana_sw33ty_angy a răspuns:

Lacrimile emotionale reprezinta un mod de recuperare dupa un eveniment stresant. Practic, prin lacrimi eliminam toate substantele chimice toxice care s-au produs in organism din cauza supararii.
Deoarece stresul netratat creste riscul de infarct si dauneaza neuronilor, se poate spune ca abilitatea oamenilor de a plange are valoare existentiala, de supravietuire.

| D33d33wttzzaaaaaaa a răspuns:

Pai... pentru ca glandele care elimina lacrimile sunt in legatura cu cele care elimina "mucii" happy

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Si mie mi se intamplalaughing)laughinglaughing) inund camera

| Lola_5953 a răspuns:

Nu stiu! Poate atunci cand plangi iti curg si lacrimi si muci doar ca sa pui tu intrebarea asta! tongue

| adinaciosescu a răspuns:

Toata tin de O R L

| DeeaPustoaica a răspuns:

hee hee pai... elimini lichidele din tine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se deschid niste glande si canale care comunica, iti curge nasul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu ca e o legatura intre ochi si fund. bula a primit un sut in fund ca i-au dat lacrimile. iar doctorul a spus ca; a primit si el o palma peste ochi de la taiat defecarea.deci e o legatura. dar la intrebarea ta ...nu stiu.

| andrey_2402 a răspuns:

Ai eu cred ca:
Lacrimile trec prin canalul lacrimal iritand peretii foselor nazale care secreta mucusul