| anonim_4396 a întrebat:

Am racit imi curg mucii. Mai tusec. Cum sa ma fac bine?

11 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Ceai antitusiv de plafar pentru tuse, paracitamol sinus pentru nasuc.
Daca suporti fa o inhalatie cu ceai de musetel.Anume fa o oala mare de ceai de mustel.Cand a fiert te pui oala pe un scaun si te pui deasupra aburilor.Si un prosop mare deasupra macar 5 minute, dar ideal ar fi 10. Dar ma gandesc ca nu suporti. Daca tusesti ma gandesc ca doare si gatul. Poti face un sadou.Se ia un ou cat mai proaspat( ideal ar fi de la tara), in freci bine cu putina miere. Apoi torni lapte fiebinte.Si il bei cat poti de fierbinte. Odiheste-te mai mult fara a abuza de tv sau calculator.Sanatate si daca simptomele persista, maine la doctor.

| Fatamuntilor a răspuns:

Alt sfat mai,, inteligent'' nu se putea?

| zurick a răspuns:

Salut! Cred ca ar trebui sa mergi la un doctor si sa-i urmezi sfatul caci el stie mai bine.Pa,pa.

| LeMousiqe a răspuns:

Bună.
Aştepţi şi mâine te duci la medic, vorbeşte cu mama ta.
Numai Bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Mierea e bună pentru gât, gargară cu apă cu apă sărată, multe lichide, ceaiuri cu lămâie îndulcite cu miere, supică caldă de pui, fructe, legume, stai în pat la căldură, o baie fierbinte, scoate răceala.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cea mai bună recomandare (testată pe mine) este ceaiul de ghimbir și de usturoi. Da, auzi bine, de usturoi. Te previn că are cel mai oribil gust, mai ales că trebuie băut cât poți de cald, dar mâine vei fi ca nou.

Se știe că usturoiul are antibiotic natural și se folosea în antichitate pentru boli, conținând compuși de sulf care „dezinfectează" organismul: http://remediesnaturist.com/usturoiul-antibiotic-html/

Pentru gât folosește niște pastile cu albastru de metil, Decasept https://comenzi.farmaciatei.ro/......p10019392. Pentru calmarea durerilor de gât cât și un gust ușor piperat dacă ești fan, scorțisoară (nu praf, ci solidă). Dacă nu suporți, combin-o cu miere, alt remediu bun. Tușește, scoate mucusul afară, suflă-ți nasul des.
Mănâncă supe de legume ușoare calde.
Propolisul este și el foarte bun, eu am luat pastile din el la ultima răceală, dacă nu te ține gustul Decaseptului. Chiar e bun.

Însănătoșire grabnică!

| ReusxD a răspuns:

Ca să te faci bine, trebuie să meri la doctor, să îţi facă tratament.
Stai la pat şi iei tratamentul, şi mai pot să-ţi facă părinţii tă-i un ceai din când în când să te simţi bine.

Sănătate!

| anonim_4396 explică (pentru ReusxD):

Mai astept raspunsuri mersi happy

| Zoey112 a răspuns:

Bea si mananca multe chestii calde, de ex ceai, supa si cartofi fierti. I-a vitamina C si stai in pat la caldura. Incearca sa dormi cat mai mult.
sa te faci bine! happy

Daca se agraveaza mergi la doctor.

| InnocentSίn a răspuns:

Buna! I-a medicamente, bininteles, cele prescrise de doctor.
Bafta! happy

| GOtiCKAsasin a răspuns:

Buna daca nu vrei sa mergi la medic cel mai bun medicament e sa bei ceai de zmeura si sa dormi sper ca tee-am ajutat pa pa