| ezno97 a întrebat:

De ce pasajul Ciurel nu este pod?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca un "pasaj" nu este pod!

Pasajul Ciurel este un pasaj suprateran din București, ce urmează să unească Splaiul Independenței cu Străpungerea Splaiul Independenței—Ciurel—Autostrada A1.
Străpungerea a fost planificată pentru a ușura circulația pe Bulevardul Iuliu Maniu și celelalte artere de intrare în oraș din cartierul Militari.

Pasajul este format dintr-un pod hobanat și o porțiune clasică, pe piloni și are rampe de ieșire pe Șoseaua Virtuții și Splaiul Independenței.