| anonim_4396 a întrebat:

Dilema: afirmatia urmatoare e FALSA! afirmatia anterioara e ADEVARATA! ce afirmatie e adevarata?

12 răspunsuri:
leonardk
| leonardk a răspuns:

Niciuna. Se anuleaza reciproc.

| RamonaMn a răspuns:

Afirmatia adevarata este ca m`am pierdut in afirmatia ta care este de fapt o intrebare. laughing

| juniper a răspuns:

Nici una

| JackieSue a răspuns:

A doua :d

| greg a răspuns:

Niciuna

| costi a răspuns:

Nu poti sa spui niciuna, pentru ca daca una e falsa, celalalta este adevarata, s invers. se numeste paradoxul mincinosului. este un paradox, nu o contradictie. de exemplu, sa presupunem ca a doua afirmatie este adevarata=>prima este adevarata=>a doua este falsa. dara daca a doua e falsa=>prima este falsa=>a doua este adevarata. deci este si adevarata si falsa in acelasi timp. asta e un paradox. la fel se poate proceda si cu prima afirmatie. a propos, un paradox asemanator a fost dat de bertrand russel in teoria multimilor, si paradoxul lui a dus la inconsistenta unei mari bucati de teorie scrisa pana atunci

| Carmina_7293 a răspuns:

Niciuna. e un paradox

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prima

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prima afirmatie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Amandoua sunt adevarate!

| geo1 a răspuns:

Niciuna

| Cretzulina a răspuns:

Niciuna :d