| anonim_4396 a întrebat:

Două întrebări:

1. Ce înseamnă expresia aia când cineva îi zice cuiva, gen "avocatul lu' pește"?

2. Ce înseamnă mai exact "prost cu diplomă"?
- o persoană care e considerată atât de proastă încât îi trebuie diplomă
- o persoană care are studii dar nu e în stare să profeseze la specializarea pe care a făcut-o.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

1. "Avocatul lui peste" poti spune unuia care nu are habar de legislatie si legi, desi a facut o facultate de Drept.

"Prost cu diploma" spui cuiva care dovedeste ca nu stie nimic, desii are diploma ca ar fi facut o scoala, probabil pentru ca facut scola pe spaga ori a cumpaart o diploma falsa(cumparata la negru).

2 răspunsuri:
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Sunt la mișto întrebările?
Când îi zici cuiva "avocatul lui X", îi spui așa pentru că respectivul îl apără pe X într-o discuție, îi ține partea ori îl dezvinovățește de ceva.
Iar expresia "prost cu diplomă" înseamnă că ai studii superioare, ai diplomă dar totuși ești un imbecil. (Se mai folosește uneori și cu sensul dat de tine, dar mai rar).

Răspuns utilizator avertizat