| anonim_4396 a întrebat:

Ce vrea să spună expresia aceea când cineva îi spune altcuiva "Ești prost cu diplomă"?
Eu înțeleg două variante:
1.Se referă la o persoană care a terminat o facultate dar nu știe să profeseze și să aplice ceea ce a învățat, dar are diplomă în acel domeniu.
2.O persoană care e considerată atât de proastă încât are și diplomă (fictivă) pentru prostie. big grin
Care dintre cele două e varianta corectă?

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

A doua variantă. Cu alte cuvinte, ești atât de prost încât ai primit și diplomă pentru treaba asta.

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Presupun ca numarul doi.

| Mosotti a răspuns:

Varianta 1 + 2, a facut fac pe copiate si atat.

| Peachdelight a răspuns:

Buna Cristina.
Deci. prima varianta după părerea mea pică din start pentru ca fiecare meserie se învață in momentul in care începi sa o practici. In facultăți, postliceale, scoli profesionale etc se învață mai mult teoria. Deci e practic imposibil ca cineva sa fie as intr-un anumit domeniu pe partea practica după ce a intrat in posesia diplomei.
Cred cu siguranța ca se referă la a doua varianta. Știi ca e vorba " mama proștilor e mereu gravida" na exact așa și cu acest lucru, sunt unele persoane atât de limitate și conservatoare încât merita pe deplin o astfel de catalogare și implicit o diploma fictivă, ca sa fie portretul perfect.