| Razvan a întrebat:

E bine sa te faci frate cu dracul pentru a trece puntea? De ce?thinking

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e bine. mai bine treci prin apa daca puntea trece pe deasupra. dracul va avea grija sa -ti arunce pietre in cap. dar vei trece. asta il va pierde.

11 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Ca sa vezi banii in traistalaughing

| Flav a răspuns:

Daca te faci frate cu dracu', e posibil sa-ti creasca coada si tie. Omul se comporta altfel, dupa ce e patat moral. Se poate complace in situatia respectiva, uitand de unde a plecat si dorind sa parvina, indiferent de situatie, pe motto-ul interesul isi poarta fesul. Uita ca era un idealist, ca avea principii. Acea punte poate fi pragul psihologic, pasul spre imoralitate.
Sunt situatii, cand insa, vazand ca n-ai alta optiune, apelezi si la aceasta cale, chiar daca nu-ti place. Dar cu grija, echilibru fiindca omul e supus greselii. Omul e slab. Foarte slab.

| hominid dreak a răspuns:

Dar dracul cu cine sa se faca frate sa treaca si el apa?

| madalicious a răspuns:

Eheee o fi bine, dar eu una nu m-as face frate cu dracul nici daca imi pui pistolul la tampla! Pentru ca binele e mai bun ca raul.

| Corina a răspuns:

Uneori da, pentru a-ti atinge scopul!
Pentru liongirl: este doar un amarat de proverb, in realitate, nicidecum nu trebuie sa te faci frate cu el!

| Nişka a răspuns:

@Flav... dracul avea coada? Eu stiam ca are coarnehee hee. Iar referitor la intrebare acela este doar un proverb referitor la compromisurile pe care le poti face intr'o situatie urata apeland la cineva care pentru tine seamana cu dracul, mai exact cu cineva cu care ai fost intotdeauna in conflict eventual un dusman.

| romanionu a răspuns:

Acesta este un proverb roman destul de tampitlaughing

| liongirl a răspuns:

Buna!`rolling on the floor...Nu trebuie sa te faci frate cu el pentru ca niciodata nu te va lasa sa treci puntea si va profita de tine cat se poate de mult, dar il poti sluji pe Dumnezeu, si nu vei trece numai o punte, ci si 1000!`winking
Tine cont de sfatul meu pentru ca e bun!`

| enemig0 a răspuns:

Da.Altfel se supara! Este mai bine sa fi mana lui dreapta decat impotriva lui!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In principiu nu. Dar se intimpla in viata sa fii constrins de imprejurari, oricit ai fi de moral si de vertical, sa nu ai incotro si sa faci compromisuri. Cu toate astea, nu inseamna neaparat ca ai capitulat, pentru ca o batalie pierduta nu inseamna si pierderea razboiului, inseamna doar ca stii cind trebuie sa te retragi, pentru a putea merge apoi mai departewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si dupa ce treci puntea, sa-i dai un sut in fund? Doar e,, dracul``, cum poti scapa de aceasta greseala?
Daca esti atat de,, mic`` incat sa te folosesti de o persoana pe care n-o agreezi, stii ca ceea ce face este rau, si totusi apelezi la serviciile ei, rusinea va fi deasupra ta. Cat despre mustrarile de dupa...