| crysstyann a întrebat:

Credeti ca zicala -aliazate si cu dracul ca sa treci puntea este buna sau este rea

10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Tu ce zici?

| FucktheSystem a răspuns:

Un om întreg la minte n-are nevoie de „dracu" ca să treacă o „punte" ( se înțelege că vrobim în sensul figurat).
Eu personal mă bazez pe propriile mele forțe să trec orice punte.

| Klepto a răspuns:

Nu pot sa ma aliez cu dracul, ca sunt dracu, ar fi cam ciudat sa ma aliez cu mine insumi nu?

| mgtow a răspuns:

Daca te pui pe partea rea si faci rau sufletul cand se duce jos va suferi mult in eternitate asa ca mai bine sa fii bun si sus la bine vei ajunge.

| elena a răspuns:

Corect este "Fa-te frate cu dracul, pana treci puntea".
Similar, iti mai recomand si alte zicatori, care au cam acelasi inteles:
Fa-te frate si cu dracul, pana treci podul;
Sai si in spatele dracului pana vei trece garla;
Sa muncesti si noaptea ca nu faci strainul frate;
Nu-ti face staul pana n-ai vite;
Nu-i asa de negru dracul, cum il fac babele.

Daca in trecut taranul se temea, sa-i rosteasca numele, astazi am ajuns sa-i spunem celui de langa noi, atunci cand face lucruri iesite din comun, ca este "dat dracului" sau "al dracului". In vechime diavolul era privit ca fiind cel care dezbina, aduce confuzie, ridica partile una impotriva alteia. In prezent am ajuns, sa vedem reusita doar in insotirea cu diavolul. Se invoca mai des ca niciodata spusa: "Fa-te frate cu dracul pana treci puntea", eu zic, mai bine "Fa-te frate cu puntea, pana treci dracul". Ce zici?

| 4b a răspuns:

Buna de moment, insa pe urma dauneaza...

| crysstyann explică:

Ema@ eu zic ca este rea deoarece nu este bine sa ai incredere in diavol dar am vrut sa stiu si parerea voastra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o zicala care demasca caracterul corupt al omului slab, pentru care scopul, scuza mijloacele.de asemeni; pana la dumnezeu te mananca sfintii.adica pana la un director sau un conducator te vor mulge de bani, functionarii acestora, si trepadusii lor.asta e societatea ce ne-am creat-o si am scos si intelepciuni de genul astora, ca niste fatalitati, impotriva carora nu mai putem face nimic.de aceea asemanarea cu cele sfinte si cu Dumnezeu. daca incerci ceva, patesti precum Icar.te apropii prea mult de soare, si te arzi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata o sa te invete ca n-ai incotro.

| Ionut01 a răspuns:

Eu cred ca este buna pentru-ca te va ajuta sa iti atingi aceea dorinta pe care ti-o doresti