| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a întrebat:

Efectul placebo merge si invers?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cum adica invers?

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 explică (pentru Violleta2022):

Iei pastilă care ar trebui să te facă bine dar doctorul zice „ai luat pastila greșită" și nu te faci bine. doar ca să te convingă a cumpăra mai multe pastile

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Efectul placebo. Ți se face o injecție cu ser fizioologic. Adică apă sărată, care nu are nici un efect ca medicament. Dar ți se comunică că este un medicament puternic importat din USA. Datorită credinței în actul medical, te vindeci. La fel, ți se dă o pilulă care nu conține nimic, în loc de medicamentul real, și datorită efectului placebo te vindeci.
Efectul invers se numește nocebo. Ești convins că un tratament îți va face rău, și din cauza acestei convingeri, așa se întâmplă.

| Goete a răspuns:

Merge.
Poti fi sigur ca ORICE crezi, te influenteaza.
Deci orice crezi, ai dreptatewinking

| aumih16 a răspuns:

Probabil! nu stiu!