| WeAreSmart a întrebat:

Stie cineva cum are loc efectul placebo?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| EneCristian a răspuns:

Este auto indus de creier si nu are efecte in afara de cel din creierul tau( adica poate vindeca anumite chesti ca frica).

| BeardedSamurai a răspuns:

Salut, din cate cunosc eu efectul placebo apare atunci cand omul isi induce fortat o stare sau crede ca o are, un test facut pe tineri a fost acela ca lor li s-a dat o bautura, ei au crezut ca este una alcoolica, toti s-au simtit beti si apoi li s-a spus ca nu a fost nici o picatura de alcool, practic singuri si-au indus starea respectiva, si eu unul am incercat-o in trecut tot cu alcoolul, dupa ce i s-a terminat efectul incercam sa raman in starea de ebrietate si apoi mi-a atras un prieten atentia ca e penibil sa te folosesti de placebo in asemenea situatii ( copilarii ).
Sa ai o zi placuta si sper ca te-am ajutat!