| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca irisul, culoarea ochiului unui om, ii poate determina trasaturi comportamentale?

16 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Mie nu mi se potrivesc trasaturile oamenilor cu ochi albastri (nici nu am ochi albastri). Restul mi se potrivesc toate.

cristian
| cristian a răspuns:

Intradevar ochiul este amprenta sufletului unui om.

daniela
| daniela a răspuns:

Am citit nu de mult urmataorele randuri :
Unii cercetatori au facut adevarate conexiuni intre culoarea irisului si personalitatea omului.
Persoanele cu ochi albastri sunt foarte sensibile, stilate, ambitioase si foarte exigente - tipul omului de succes. Au un gust deosebit in ceea ce priveste vestimentatia si sunt pretentioase in alegerea partenerului. Se bucura de o sanatate buna. Sunt atrase de activitati si profesii care presupun o mare capacitate de sintetizare sau abstractizare. Sunt intelectuale prin excelenta, pot face cariera in domeniul cercetarii, al invatamantului dar pot fi si medici, psihologi, jurnalisti.
Persoanele cu ochi verzi au o energie debordanta, insa isi pot irosi capacitatile intelectuale si fizice, implicandu-se simultan in mai multe activitati. In ceea ce priveste sanatatea, pot avea probleme cu stresul sau afectiuni ale aparatului cardiovascular. Pot fi pasionati de informatica, pot fi buni manageri sau agenti de publicitate.
Persoanele cu ochi caprui au un farmec aparte, sunt senzuale si intelegatoare, se dedica familiei si copiilor, care reprezinta adevaratul sens al vietii. La maturitate pot avea probleme digestive si exista riscul de a dezvolta boli respiratorii. vor alege o meserie in care este importanta relatia cu oamenii: medic-psiholog, profesor, pot deveni insa si contabili sau ingineri.
Persoanele cu ochi negri sunt pasionale, energice, dar uneori impulsive sau grabite. Au de suferit de pe urma abuzurilor pe care le fac. Pot aparea probleme digestive sau ale aparatului cardiovascular.Isi doresc mereu sa fie in prim-plan. Pot fi fotomodele, prezentatoare TV, creatori de moda sau artisti.
Mie una mi se potriveste... tie?

| Krina a răspuns:

Da, am citit cate ceva despre asta pe internet.
Sunt unii medici, care analizeaza irisul pentru a pune un diagnostic.Am inteles ca practica asta a devenit tot mai utilizata.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Este un studiu facut de cercetatori suedezi care atesta acest lucru. Este o gena numita PAX6 care ar fi responsabila de trasaturi comportamentale.
Mai multe detalii aici:
http://scienceblogs.com/grrlscientist/2007/02/windows_to_the_soul.php

| galileo a răspuns:

Ceau. Eu nu cred in asta. Eu cred ca oamenii isi aleg singuri modul de a privi lucrurile, modul de a gandi, isi stabilesc tintele, fiecare are anumite valori si principii. Culoarea irisului este produsa de reflexia luminii pe pigmentii intunecati ai celulelor de sub straturile de tesut translucid, si ca urmare este determinata de cantitatea si distributia pigmentului in textura ochilor. Take Care.

| Teardrop:] a răspuns:

Nu cred ca are vreo legatura.tongue

| loredanarotariu a răspuns:

Asta chiar ca ar fi culmea. happy Citim in stele, dam in ghioc, citim horoscoape, dezlegam zodiace, ne dam cu parerea, barfim si ne dam cu presupusul, citim in palma viitorul samd. In iris mai lipsea sa ne ghicim felul.
Nu cred ca irisul poate ascunde semnificatii de acest fel.

| nicp a răspuns:

Nu, nu are de a face una cu alta.

| Selena a răspuns:

Nu cred ca are nici o legatura!

| amstaff a răspuns:

Am ochii negri si mi se potrivestestraight faceoarecum

| nicoleta_5825 a răspuns:

Da, dar acum sper ca nu te gandesti la vampiri, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu siguranta nu.Asta daca nu crezi in toate porcariile alea.horoscop si restulhappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

happy Este in Sibiu, un medic(dr.Albescu) care se uita la ochi cu o lupa si luminita, si iti spune boala de care suferi si iti da si tratamentul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, in niciun caz.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nnnnuuuu