| sammy7 a întrebat:

Există două camere. Sunt trei întrerupătoare în prima cameră şi trei becuri în a doua cameră. Vei petrece cinci minute în prima cameră şi 15 minute în a doua cameră. Nu poţi vedea din camera în care se folosesc întrerupătoarele în cealaltă cameră şi nu ai voie să revii în camera întrerupătoarelor. Poţi apăsa însă pe întrerupătoare de câte ori vrei şi cum vrei. Care întrerupător corespunde fiecărui bec?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Apesi un intrerupator pentru 10 minute, altul pentru 20 secunde (la sfarsitul celor 10 minute), iar al treilea deloc.
Le opresti pe cele aprinse si treci rapid in camera cu becuri.
Verifici temperatura fiecarui bec, atingandu-le cu mana. Cel mai cald este becul aprins pentru 10 minute, cel rece nu a fost aprins, iar cel intermediar a fost aprins doar pe timp scurt.

1 răspuns:
| Krax256 a răspuns:

Oricare