| anonim_4396 a întrebat:

Inca o problema:

Intr-o camera sunt 3 becuri, iar in exteriorul camerei sunt 3 intrerupatoare.
Cum afli care intrerupator corespunde fiecarui bec stiind ca tu te afli in camera cu intreruparoarele si ai voie sa intri o singura data in camera cu becurile?

FUNDA :X raspunsului castigator

Răspuns Câştigător
| cryssu2008 a răspuns:

Solutia este urmatoarea:
Se apasa unul din cele 3 intrerupatoare si se lasa in pozitia ON cca. 10 minute. Apoi se comuta acesta pe OFF.

Se apasa al doilea comutator moment in care se intra in camera. In acest moment se face prima conexiune - intrerupator-bec.
Apoi se ating cu mana pe rand celelalte doua becuri care erau stinse in momentul intrarii in camera.
Unul e cald - doar a functionat cele 10 minute, celalalt e rece.
Intrerupatorul utilizat initial corespunde becului cald, intrerupatorul nefolosit corespunde becului rece.

Corect nu? Merit o funda?big grin

8 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

@

| georgesur a răspuns:

@cryssu2008,rezolvarea este corecta(din punct de vedere logic), dar ce se intimpla daca-l las aprins(pe cel cu ON/OFF)doar 9 min? Dar 2-5 min?

| Just1dream a răspuns:

Aprinzi unul dintre becuri apasand pe oricare inrerupator. astepti o perioada, apoi inchizi intrerupatorul si aprinzi alt bec. intri in camera cu becurile. becul care este cald corespunde primului intrerupator pe care ai apasat, becul care este aprins corespunde celui de-al doilea intrerupator pe care ai apasat, iar ce nu este nici aprins si nici cald corespunde intrerupatorului pe care nu ai apasat

| camryn a răspuns:

Am mai auzit de problema asta(+raspunsul). plus ca intrebarea deja exista pe TPU. uite linkul:
http://www.tpu.ro/......d-voie-sa/
as si curioasa cum poti sa mai dai funda cuiva care a primit deja una;))

| unknownn a răspuns:

Pai nu intru in camera...las usa deschisa si cu mana pe intrerupator ma uit de la care bec e

| fearr a răspuns:

Numerotezi intrerupatoarele(1.2.3),chemi un prieten in camera cu intrerupatoare, mergi in camera cu becuri, notezi becurile cu 1.2.3,iti suni prieteniul, ii zici sa aprinda pe rand intrerupatoarele si faci legatura intre numarul intrerupatorului si numarul becului care se aprinde

| NoName1234 a răspuns:

Scuze n-am inteles intrebarea

| SeargentFrost a răspuns:

Numeri pana la patru si dai pe ala din stanga si sa vezi ca merge xD
Nu Te Stresa ca nu MORI