| anonim_4396 a întrebat:

Haideti sa va spun ce-am facut in seara asta…O sa ziceti ca sunt nebun…
Deci era vreo 6-ceasul` si abia ce atipisem si eu un pic,cand deodata simt ceva miscare pe sub pat,ca o fosneala asa,si va dati seama ca m-am speriat bine de tot – ca m-am gandit c-o fi intrat vre`un sobolan sau vre`un soarece-ceva,cand mai uitat eu sau sor-mea usa deschisa,la intrare…
Si ma trezesc brusc si prima data imi cade privirea pe covor,si vad acolo aruncate gramada toate alea ce le tin eu pe sub pat:reviste dintr-alea vechi cu fete pe coperta,ganterele cu care faceam eu culturism cand eram pusti,crampoanele de cand jucam fotbal in echipa scolii,doua mingi sparte cusute cu sfoara,niste ciorapi rupti de care uitasem pe-acolo, vreo cateva carti ingalbenite de timp (mersul trenurilor, pagini aurii, ghide de conversatie romana-rusa, plus colectia ``Cutezatorii`` din anii `80),un teanc de fotografii de cand eram intr-a-treia – cu mine pionier si cu snur galben de comandant de clasa,si alte-alte nimicuri – intelegeti voi – ce strange omu`-ntr-o viata-n treaga,si nu se-ndura sa le-arunce,ca cica sunt amintiri din tinerete,sau cine stie cand i-o trebui la ceva, sau poate spera sa le vanda vreodata pe ziar, la colt de piata, si sa ia un ban pe ele, cand e iesit la pensie si-o duce mai greu…
In fine.Si ma uit sub pat – sor-mea aia mica,bagata toata,i se vedeau doar picioarele…Si-o intreb:
-Da` ce faci acolo?
Iese si-mi zice:
-Doamne ce jeg e aici,m-am umplut toata de praf, acu` trebuie sa-mi fac baie, din nou…Auzi? Unde-s cartile alea de joc, ca aveai niste carti-odata parca…
-Vezi ca-s pe-acolo, dar ce vrei cu ele?
Ea – nimic.Se baga iar sub pat, mai umbla ce mai umbla pe-acolo, mai apar niste camere de bicicleta, vreo doua Almanahe tot asa de prin `90, mai scoate si-o casca de scuter,apoi o aud ca ofteaza - ``doamne! imi vine sa vomit…``,mai iese o pereche de bocanci de-aia de armata vechi, niste incarcatoare de telefon, apoi o aud ca face ``blehhh-scarbos!`` si arunca de-acolo o cutie cu prezervative…Apoi o vad ca iese cu pachetul de carti – le gasise, in sfarsit…Si se-aseaza in cur pe covor, desface ala si ma-ntreaba:
-Cate trebuie sa fie?
-Vreo 52 sau 54 cred…
Si incepe sa le numere susotind din buze-asa, aruncand una-cate-una jos:nshpu-nshpoi-shpei-shpa-shpat-shpici-shpase-shpate-s hpo-shpno-shpze-nshpuse-nshpeshpe-shpaishpe-shpinshpe(ca re v-ati pierdut rabdarea, n-am ce sa va fac, pana pe la vreo 50 mai avem…) – shpa-shpa-shpe-shpot-shpatu-shpa –-shpa-shpa-spho-shpo (hai ca nu mai sunt multe)-shpe-shpo-shpase-sapte-shopt-shnoua-shcin`zeci-ci n`zeci-s-unu- cincizecisidoi…
-`S-toate!
Si se ridica si iese.
Bun.Ma scol si ma duc dupa ea:
-Auzi,da` tu chiar esti nesimtita! Lasi alea acolo aruncate asa?
-Da` ce, ti-e greu sa le bagi la loc?
-Deci du-te si pune alea la loc,ca ti-o iei…
-Bine,da cobori si tu sa iei un suc,ca vine-o fata pe la mine,iti dau eu bani…
-Pai la ora asta,ce va gasit?
-Te duci sau nu? Nu ma enerva! Daca te duci iti dau sa-ti iei si-o bere…
-Bine, hai – da-mi banii, da` poate nu strangi alea pana ma-ntorc, ca ne certam urat…
-Ho, ca le strang..Vino sa-ti dau bani…
Si dispare in dormitorul ei.Ma duc dupa ea si-o vad ca se urca pe-un scaun, si ia de pe un dulap un borcan de-ala de castraveti.In el – o mana de monezi de 50 de bani, sa tot fi fost vreo 15-20…Le rastoarna pe pat si incepe:shpun-shpoi-shpei-shpa-shpi-shpe.(ok – gata, scuze!) …Erau 22…
Si zice:
-6 lei…Nu cred ca-ti ajung astia…Ai rabdare…
Si-i arunca la loc in borcan,se urca iar pe scaun, pune ala sus, si coboara c-o biblie…Incepe s-o rasfoiasca si la un moment dat se opreste si…sa cad jos, TPU – avea acolo frumos, puse-ntre pagini…3 bancnote de 50 de euro..Nou-noute…
Si face la mine:
-Schimba si tu una de-asta, ai?
-Huh?
-Schimba si tu 50 de euro,ai?
-Fata,da` de unde ai tu banii astia?
-Cum de unde? I-am strans…sunt economiile mele…
-Pai si ce faci cu ei?
-Ii strang…Cum ce fac?
-Pai de ce strangi?
-Pai ca sa am.
-Am inteles…vrei sa-ti faci ziua luna viitoare…
-Ei,imi fac ziua…Ii strang pentru altceva, da` nu-ti spun…
-Hai fata, zi-mi, ca m-ai facut curios…
-Pai.ii strang pentru ca daca tu o sa ai vreodata probleme si-o sa stai in spital, sa vin sa-ti dau pentru doctori…Ca tu ai 40 de ani acu` si …daca incepi sa te inbolnavesti…ca nu mai esti asa tanar, nu?…
Si m-a facut praf, TPU…M-a terminat, nu mai eram bun de nimic…Si m-aud ca-i zic:
-Pai..lasa-i acolo, ca am eu niste bani, o sa iau de la mine…
-Bine, cum vrei…Stai sa-ti zic si ce sa cumperi ca am si-o lista…
Si baga mana-n buzunar si scoate o foaie si citeste:
-2 bidoane cu suc, 3 pungi cu alune, 2 cu seminte si 5 cu pufuleti…Si-o bere pentru tine,cum am zis…Si ia asta la tine,ca sa nu uiti ceva…
Si-mi da foaia, apoi ma duce la usa, ies si cobor jos la magazin.Iau alea, urc inapoi, sor-mea pe la bucatarie – troncanea pe-acolo.Si-mi striga:
-Ai luat? Greu te mai misti,hai c-a venit si ``sor-mea``…
Iese - o vad ca se schimbase in pijamalele alea ale mele cu dungi,de care va spuneam eu ca le-am primit cadou de la mama,dar n-am vrut sa le port,si asta mica le-a luat ea,ca-i placuse ca-s ``sexy``…
Si-mi da doua boluri si doua pahare si zice:
-Hai in dormitor ca s-a schimbat si ea,si trebuie sa incepem petrecerea?…
-Huh?
-Am zis ca incepem petrecerea…
-Pai ce petrecere?
-Pai petrecerea in pijamale, da` tu nu te schimbi, stai asa, ca esti baiat…
Si ma-mpinge de la spate si intru…
Si dau cu ochii de ``sor-sa``…Una mica, tot asa de vreo 14 ani, tunsa scurt, baieteste, statea in pat, in cur-asa si mesteca guma –mplech-mplech-mplech – si se uita la televizor.Si sa va spun,TPU,si ce pijamale avea:deci niste pantaloni de aia de camuflaj,stiti - cu buzunare pe lateral si capse si fermoare peste tot,si un tricou tot la fel de armata,chiar scria pe el ``u.s army``,iar la gat avea un lant cu doua tablite de-alea cum au soldatii americani prin film,plus inca un lant cu o cruce de metal cu-n cap de mort in mijloc…Iar la mana stanga avea chiar un ceas barbatesc, mare, cu o curea din aia lata, din piele, tot asa de camuflaj…Si mesteca guma..mplech-mplech-mplech-mplech…si facea cate-un balon de-ala…pleosc! – il spargea…apoi tragea guma in gura-napoi si iar – mplech-mplech-mplech – pleosc!…Si deci mesteca guma si se uita la tv – pe un post de-ala cu documentare,si era ceva cu tancuri…Si vreau sa va zic ca nici n-a observat cand am intrat, atat de concentrata era de cum mergeau alea prin mlastini si ce mai faceau ele pe-acolo…
Si-i zic ``buna``.Si ea: mlech-mlech-mlech – balonnnnn – pleosc! - ``buna`` - cu ochii in televizor…
Si ia sor-mea telecomanda si-l inchide…Asta mica se incrunta:
-Mplech-mplech – pleosc! - mureai si tu daca-l mai lasa-i un pic?
-Hai fata sa jucam, c-a venit si frati-miu…
Si-mi arata sor-mea un colt de pat si-mi zice sa stau acolo, apoi se-apuca si desface pungile alea, le rastoarna-n farfurii si scoate de sub perna cartile de joc.Soldatoaica le ia si incepe sa le-aleaga, le scoate pe alea mici de la 2 la 6, apoi face un pachet cu alea bune,le da de doua ori prin mana asa plictisita,dupa care se-apuca sa le-ntinda pe pat si incepe cu fazele alea pe care le fac gagicile alea-n cazinouri…shiuuuuuu-se-ntorceau cartile – iar- fluuuuuuuuuuuu – le amesteca printre degete – iar – shiuuuuuuuuuuuuuuuuu – zburau alea prin aer…mplech-mplech-mplech – mpleosc! – ea n-avea nici o treaba,ziceai ca s-a nascut in vre`un cazinou-ceva,asa era de meseriasa,cum a fost filmul ala,TPU,cu copilu` care fusese abandonat pe un vapor de croaziera si ajunsese pianist in restaurantu` vaporului, nu stiu daca l-ati vazut, de ii era lui frica sa coboare pe uscat, si era deci artist, manca pianu` pe paine…
Da` trebuie sa-l stiti sigur.
De fapt stati sa vi-l povestesc…
Deci actiunea se petrece prin anii `50…Ok,am glumit…
(Chiar..cum se numea filmul ala? Eu l-am vazut acum 5 ani.Imi aduc aminte o faza, cand a cantat la pian vreo 10 minute si se intrecea cu-n negru, si apoi si-a aprins tigara de la corzi, ca se-nfierbantasera alea…)
Bun.Si deci termina pustoaica de amestecat alea si incepe sa le-nparta…
Ma uit:aveam un popa, o dama si doi de 7…Incepe sor-mea, arunca o carte, dau si eu, da si aia mica – nimic interesant..Tragem carti, iar da sor-mea, iar eu, iar aia mica..si tot asa, vreo 2-3 maini s-au dus asa fara sa ne taiem sau din-alea…
Apoi arunca baietoaica un As.Eu aveam acu` trei de 7 si-un As.Da sor-mea un 10, eu –As.Aia mica – As, sor-mea -9, eu- 7.Soldatoaica iar – As.Sor-mea – valet, eu – 7.Aia mica iar – 7, sor-mea valet, aia mica…nehotarata…Sor-mea - ``dai azi?``, si-arunca pustoaica un As…Eu – 7.Si-o vad pe soldatoaica cum se enerveza si face – ptiu! – si scuipa guma pe covor! Sor-mea:
-Da` ce faci,fata? De ce faci asa?
-Pai daca m-am enervat…
Si-arunca alea din mana si zice:
-Hai – altu`,c-am pierdut…
Sor-mea se ridica,ia guma de pe covor si mi-o da mie:
-Du-te si-arunca asta la cos,in baie!
Zic hai sa ies,ca poate se mai calmeaza pustoaica…Ma duc arunc aia,mai trag de timp prin baie,vreun minut-asa,apoi ma-ntorc,si cand ma uit… – ele facuse cartile…
Aia mica – mplech-mplech – bagase alta guma-ntre timp – mplech – mplech- pleosc!:
-Esti primul`! Da o carte!
Si-n momentul ala,TPU,ceva nu mi s-a parut in regula…Prea se calmase deodata-asa,ca sa nu mai zic ca sor-mea era cam rosie in obraji si incepuse sa studieze mobila de prin camera,de ziceai ca-i pentru prima oara cand o vede,si era parca si mai liniste…o liniste de-aia – suspecta,ca sa zic asa…Si ridic cartile, ma uit – aveam un popa, o dama, un valet, si-un zece…
Si-o intreb pe sor-mea:
-Deci..cine da primul`?
-You, sir…
Deci o muscase - imi comfirmase banuiala..Pentru ca,TPU,cand incepe sor-mea s-o dea pe engleza,ceva e putred la mijloc,cred ca stiti si voi asta,de cand v-am mai povestit eu despre ea,alte dati…
Si arunc valetu`…Aia mica –valet, sor-mea-As.Le ia pustoiaca si tragem carti, apoi da un As, sor-mea – 10, eu – dama.Iar le strange soldatoiaca, iar As, iar 10 sor-mea, eu – popa.Tragem – aia mica 10, sor-mea –As (exact pe invers, deci), eu – ma enervez si dau 10-le…Pustoaica – 7, sor-mea – valet, eu -7, ca-mi picase si mie unu…Aia mica iar 7…Castigase…Le strange si mai avea o carte in mana – o arata cu aroganta –era tot 7. Apoi trage carti,sor-mea trage,eu – nu.
Ma uit la ele si dupa ce ezit cateva secunde,zic:
-Va intreb si eu ceva…nu era normal sa ma asteptati pe mine si apoi sa le impartiti…
-Mplech-mplech-peosc!-adica ce vrei sa insinuiezi?
-Pai…nu insinuiez nimic…
-Mplech-mplech-mplech – pai si-atunci? –mplech- pleosc!
Si ma-ntorc spre sor-mea si-o-ntreb direct:
-Cum e fata, nu era normal sa le impartiti …
La care soldatoiaca ma-ntrerupe:
-Pai ce facem? O dam in interventii? Nu mai suntem si noi baieti? Daca ai ceva de zis, zi-mi direct…
Si-atunci, se enerveaza sor-mea si se rasteste la noi:
-Ia nu va mai certati, ca rup astea acu`! Ce? Aveti 5 ani?
Si apoi o aud ca-i zice ei:
-Si tu nu trebuia sa trisezi!
Baietoaica:
-Pai si tu ai fost de acord! Ce te-am obligat eu? Si de ce ma torni acu`? Tu tii cu mine sau cu frati-tu?
-Pai tin cu-amandoi! Deci nu va mai certati! Hai sa jucam…
Eu nu mai ziceam nimic - m-am gandit ca mai bine tac,ca sa nu se certe ele din cauza mea…Ba mai mult, zic hai s-o dau invers - si le spun impaciuitor:
-Auziti, nu vreti niste inghetata, ca am vreo doua prin frigider…
Sor-mea imi face semn ca sa ma duc,`ailalta – nimic, parca nici nu ma auzise.Si ies.Ma duc in bucatarie, umblu pe-acolo dupa niste lingurite, scot alea din congelator si ma-ntorc.Cand intru – ce vad? – facusera iar cartile…
Soldatoaica ma incearca:
-Mplech-mplech-vrei sa le mai fac odata- mplech-mplech - pleosc!
Zic:``nu-i nevoie.``,le dau inghetatele si ridic cartile – un popa,o dama,un valet,un zece…Ma uit la sor-mea – iar rosie in obraz,dar de data asta nu mai inventaria mobila ci ma privea fix in ochi…Si-o aud pe pustoaica:
-Da carte,ca tot tu esti primul`,jucam din nou,ca ala nu s-a pus…
Ma uit iar in carti, nu stiam ce sa dau…arunc popa…
Aia mica – popa, sor-mea –As.
-Mplech-mplech-vrei o guma? – mlpech – pleosc!
Ma lua la misto, TPU, deja incepea sa ma ia de cap…
Tac.Tragem carti.Castigase soldatoaica - deci arunca ea:As.Sor-mea – 10, eu – dama…
Iar tragem carti.Iar da aia mica – As.Iar sor-mea – 10, eu – un 9.Fierbeam tot! Tragem. Pustoaica – arunca un 10…
Liniste…
Sor-mea – As, eu – valet.
Iar tragem.Soldatoaica – 7.
Sor-mea – 10.Eu..ma blochez.Si-i zic:
-Fata, ia arata-mi si mie ce-ai in mana!
Imi arata:trei de 7.Si-mi zice:
-Adica ce-ai vrut sa demonstrezi cu asta? Mplech-mplech –pleosc!
Si-atunci, TPU, n-am mai rezistat si am rabufnit:
-Deci trisezi! Esti o hoata…
-Zau? Mplech-mplech-pleosc!
-Pai cum dracu` ai 4 de 7 in mana?
-Asa bine – mplech – pleosc!
Sor-mea:
-Deci nu mai jucam, ca voi va certati – vad!
Si incepe sa stranga cartile.
Si-atuncea o aud pe soldatoaica:
-Bine…Nu ma jucam…Auzi fata, te-ai hotarat ce faci, imi iei laptopul ala sau nu? Ca ziceai ca ai strans 150 de euroi…
Sor-mea – nimic.
`Asta`lalta iar:
-Zi fata, il iei sau nu, ca eu am cui sa i-l dau…
Sor-mea:
-Nu i-au fata nimic…Ca n-am nici un ban…Si termina cu ideile astea…
Si, ca sa-si faca de lucru, incepe deodata sa numere alea… nshpu-nshpoi-shpei-shpa-shpat-shpici-shpase-shpate-shpo- shpno-shpze-nshpuse-nshpeshpe-shpaishpe-shpinshpe – shpa-shpa-shpe-shpot-shpatu-shpa –-shpa-shpa-spho-shpo …

Răspuns Câştigător
| AnonymousB a răspuns:

Am mai citit cateva intrebari de la tine, imi plac mult, rad la elelaughing dar sunt adevarate sau e imaginatia ta? oricum imi place sa le citesc :3

24 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

laughing Câtă intrigă de data asta...şi suspans. Like, like...
Este cred că pentru prima dată când creezi un personaj enervant (sora ta nu se pune, că e o enervantă simpatică).hee hee

Era să fac un atac de inimă când ai ameninţat cu povestirea filmului. Iar la "ok, am glumit" m-a bufnit râsul şi te-am iubit pentru 30 de secunde.hee hee
nshpu-nshpoi-shpei-shpa...genial! laughing

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Normal au mai fost doua fete:una blonduta,delicata,exact opusul lu` soldatoaica,dar care a plecat dupa zece minute ca a inceput s-o doara rau burta,si care nu stia cum sa se scuze,dar i-a stricat combinatia asta reaua cand i-a zis:``ce-ai,ti-a venit ciclu,asa-i? pffff``,si inca una,genul tocilara,careia tot baietoaica i-a facut zile fripte, pana a suparat-o de tot si-a plecat si ea...
Povestea era mult mai lunga, blonduta isi rupsese o unghiuta cand a vrut sa amestece cartile(si avea pijamale cu inimioare si Cupidon), iar tocilara dadea greu cartea jos, ca incerca sa faca niste calcule matematice, cu teoria probabilitatilor si alte-alea...
Ok...
Mersi pentru alea 30 de secunde...
E adevarat c-s cam putine, da` decat deloc...
Si mai conteaza si cum le numeri... sphun-shpoi-shpei-shpatu...

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Na, poţi să mai adaugi 30 de secunde pentru blonduţa şi tocilara. Acum chiar că e o poveste perfectă - au mai îndulcit-o fetele - adică tu prin ele...mplech-mplech - sphun-shpoi-shpei-shpatu - pleosc! love struck

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Am observat ca de la shpun-shpoi-shpei-asta, am scris la final ``nu i-au nimic``, ca mi s-a dus din reflex degetul pe cratima aia...
Norocul meu e ca nu citesc toti intrebarile mele pana la capat...

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Întrebările tale sunt filtre de leneşi, îi alungă ca lumina pe gândăci, deci e un atu. Desigur, asta nu-i opreşte neapărat pe toţi din a se băga în seamă, cerşind parcă să fie striviţi. Dar asta nu înseamnă că merită atenţie. Cu raid-cultural pe ei!hee hee

Abuzul de cratime a început, se pare, să funcţioneze la tine ca ţigara la fumători sau construitul la jucătorii de Tetris (ştii cum e când joci câteva ore, iar apoi închizi ochii şi vezi figurinele alea aranjându-se în capul tău şi nu poţi să adormi?).
Tot din inerţie îţi stergeai şi conturile?hee hee...ce emoţii mi-ai dat şi cu countingdown-ul tău! Mă bucur că l-ai pus pe pauză. Mi-era teamă că face Bum sau Pleosc!hee hee

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

E gratuita rau da rau de tot. Cat la % din inteligentii cu care stai la discutii sunt alter egoul tau? Sa spun alte conturi? Gratuit shlap shlop SHLEAH!

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

La una din intrebarile mele (a-2-a,cred),a venit tot asa si a zis ceva de dat funde de pe-un cont pe altu`, si nu mai stiu ce…
Ce fac - ii dau ignor, sau vrei sa-i mai zici tu ceva?
Ca eu nu ma bag, sa nu ma trezesc cu vreun e-mail de la Cristina, de-ala de-al ei cu ``o zi buna sa ai!``…
Dupa aia iar trebuie s-o iau de la 10…
Si numaratoare asta inversa e mai grea, nu e ca aia – shpun-spoi-shpei-shpa…
Deci, ce sfat imi dai?

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

"angelofyourheart" e un dement care are impresia că ştie cine sunt şi ţine neapărat să-şi afişeze prostia, paranoia şi nesimţirea peste tot. Nu ştiu de ce unor astfel de specimene li se dă drumul din spitale. Suferă săracii şi îi deranjează şi pe alţii.

http://www.tpu.ro/......ina-2.html

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Pai sa stii ca intrasem pe la tine si am citit fazele alea, si deci deja imi facusem o idee despre angelu`asta
Dar am zis sa astept sa vad daca vrei sa-l borfai un pic si-aici...
OK, hai ca-i dau drumu` pe tobogan...

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Am gasit filmul...
http://www.youtube.com/watch?v=uWlBCoy2wh8
Il stiai?

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Ooooo, mulţumesc! Chiar mă intriga când vorbeai de el.
Magnifică scenă! Abia aştept să-l văd în întregime (mă miră că mi-a scăpat). Mulţumesc mult!

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Minunat film...The Legend of 1900...
Un tarzan al oceanului şi al muzicii. E atât de profundă şi tragi-comic-frumoasă povestea. Un infinit neadaptat la infinit... Tim Roth (şi nu numai) a jucat spectaculos.
Mulţumesc mult pentru acest cadou, countingdown.

NOname
| NOname a răspuns:

Ioi, trei? De ce aşa o grabă? Mi-e că la zero o să dispari iar ca prin magie.
... minte-mă frumos!hee hee

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Cand ajung la 0 imi pun poza cu mine, asta e faza, deci nu e ca-mi sterg contul...
Nici n-as avea de ce, ca mie imi place aici, pe TPU...
Deci...don`t worry...

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaaa, fain! M-ai liniştit. Atunci poţi să countingidown fără probleme.

Stai...nu mă minţi? thinking

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Nu-l sterg,fata,serios vorbesc...
Oricum,am o gramada de intrebari de pus...
Unele le am scrise,da` nu mai imi plac, altele sunt in lucru...
Iar altele nu le-am postat (deocamdata) ca-s prea serioase...
Iar acum tocmai ce am inceput una cu sor-mea cand are gripa si zace la pat, si vin colegele ei s-o vada...(numai ca de data asta chiar vor aparea toate in povestea mea, adica si blonduta si tocilara, iar soldatoaica va fi din nou personajul principal)...
Sper sa fie gata in noaptea asta...

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Ioi, bine! Abia aştept. love struck

| suităr a răspuns:

Tu n-ai ce face! =]]
Scrie o carte idk ceva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sora ta începe să mă sperie.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si,ai dormit? Sau ai visat urat toata noaptea?
Ai zis si tu mersi ca ti-am dat funda aia ieri?
Pai cum sa zici...
Hai, i-ati alea si fugi la scoala, ca-i tarziu...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu prea am dormit, am avut multe teme, în special la matematică :v
Mulțumesc :3
Mai e până la 12 destul.

| CartideCitit a răspuns:

Ai uitat intrebarea! Asa ca, scrie o carte si apoi intreaba-ne aici daca ne-a placut. Si poate o sa ai si recenzie pe http://cartidecitit.ro :)

Spor la scris!

| fg0503 a răspuns:

Si care era intrebarea?

| Florin_Gherhes_1995 a răspuns:

Esti un prozator bun happy. Felicitari