| RemusSePoate a întrebat:

Heyyy TPU! Spune-timi niste bancuri legate de limba si literatura romana...Dau funda!
P.S. Poate sa fie inventate dar sa fie legate de limba romana si amuzante.

Răspuns Câştigător
| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

- Bula, de ce nu scrii?
- Eu nu are creion, doamna.
- Nu e corect sa spui "eu nu are creion".Fii atent se pronunta astfel:"eu nu am creion, tu nu ai creion, el nu are creion, noi nu avem creioane..."
-Dar cine a furat toate creioanele?

Bula la scoala este pus de profesoara de romana sa spuna o propozitie cu cuvantul "cal".
- Pe pajiste este un cal.
- Foarte bine Bula! Mai zi una!
- Pe pajiste este un cal.
- Bula ti-am spus sa zici o alta propozitie.
- Pai asta e alt cal.

Profesoara de romana il pune pe Bula sa conjuge verbul " a merge" la prezent.
-Eu merg... Tu mergi...
-Mai repede Bula, spune profesoara.
- Eu fug, tu fugi, el fuge...

Funda?