| BogdaneluluI a întrebat:

Intr-o tara oarecare (sa nu detaliem), politicienii nu spun niciodata adevarul,
iar non-politicienii spun intotdeauna adevarul.
Un strain intalneste trei locuitori ai respectivei comunitati si il intreaba
pe primul dintre ei:
- Esti politician?
Primul raspunde ceva neinteligibil.
Al doilea locuitor explica strainului:
- Primul a negat ca este politician.
Al treilea zice:
- Primul este politician.
Intrebare: Cati dintre cei trei membri ai comunitatii sunt politicieni?

Am gasit-o pe un site unde nimeni nu a raspuns corect.
As dori sa va vad logica si sa spuneti si cati ani aveti.

8 răspunsuri:
| Fiction a răspuns:

Primii doi, pentru ca primul a spus ceva neinteligibil, asa cum fac politicienii, iar al doilea pentru ca a mintit.Al treilea spune adevarul.

evenso
| evenso a răspuns:

Doi sunt politicieni, al doilea si al treilea, pentru ca al doilea de unde scoate ca primul a negat ca este politician daca raspunsul primului era neinteligibil? - deci minte = politician.
Al treilea - idem din aceeasi motiv.

Răspuns utilizator avertizat
| surprizadeciocolata a răspuns:

Primii 2 sunt politicieni. primul pentru ca asa vorbesc politicienii, neinteligibil si al 2lea pentru ca il intelege.

| xZeDx a răspuns:

Exista 2 moduri de a-ti da seama :1. ii iei pe toti pe rand( daca ar fi asta politician thinking ) si 2. presupui ca toti sunt politicieni si imediat observi ca poate fi unul singur, insa este greu sa iti dai seama care. P.S.: am 14 ani