| Patrick a întrebat:

Intr-un gutui sunt gutui.

Daca scuturi gutuiul, din gutui nu cad gutui, dar nici nu raman gutui.

Cate gutui sunt in gutui?

Funda cine stie fara GOOGLE!

Răspuns Câştigător
| cretzufinish a răspuns:

L-a ajutat chiar raufacatorul sa se salveze. tongue romanul trage primul biletul (pe care scria moarte) si nu-l arata, apoi dupa ce trage si regele (pe care scria tot moarte) isi da seama ca de fapt pe celalalt era viata si astfel scapa.
PS: pe astea le stiu demult, "auzite" tot de pe alte site-uri. Tu vrei sa zici ca le stii pe toate ca si cum tu le-ai fi inventat? happy

19 răspunsuri:
| cretzufinish a răspuns:

Daca in gutui ai spus ca sunt gutui, atunci inseamna ca sunt doua sau mai multe. Daca scuturam gutuiul nu cad gutui (adica fie cade doar o gutuie, fie nu cade nici una). Si in gutui nu raman gutui, deci fie ramane una singura fie nu mai ramane niciuna. Raspunsul este ca in gutui erau 2 gutui initial. Cand scuturam gutuiul, cade o gutuie, iar cealalta ramane in pom. Asta e logica problemei.

| Ingerash a răspuns:

Mi-e pofta de gutui.

| daiana a răspuns:

2 gutui thinking

| Deni7 a răspuns:

Noua ne-a zis profesoara de fizica, dar la noi erau mere.hee hee

| ██████ 100%LuvPuffy'Ionika! a răspuns:

Pai e simplu
in gutui sunt 2 gutui
iar daca vrei sa scuturi cade o singura gutuie
si nu mai raman gutui(deci mai ramane o gutuie)

| Anapoda a răspuns:

2 gutui... logikwinking

| Skittles19 a răspuns:

Eu zic ca 0...Habar n-am... Daca stii te rog sa ne explici si noua ca pare foarte interesant.

| Me_5216 a răspuns:

Sunt 2 gutui. Totul este de plural... adica gutui inseamna 2 sau mai mult. Deci. 1 e pe jos dupa ce scuturi gutuiul si alta e in copac.

Din cultura mea generala 1+1=2, deci raspunsul este 2 gutui

| dolshedolcik a răspuns:

Gutuiul

| dolshedolcik a răspuns:

E fara google

| deese a răspuns:

@Patrick normal ca daca tu ai spus la final "fara Google", toata lumea o sa se duca sa caute acolo si iti va da raspunsul corect. In fineoh go on...asta e parerea meawinking

| deese a răspuns:

Tocmai ce spuneam...:-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ma, intr-un cap tampit sunt mai multe idei timpite dar ca sa nu se imprastie mai bine nu scuturam capul, u vrei sa?-ti scuturi gutuiul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doua gutui frumoase...=p~

| florinnica83 a răspuns:

happyesti tare sa stii asta!

| florinnica83 a răspuns:

Bravooooooo tuturor

| euMILAN a răspuns:

2 cai frumoshi rolling on the floor)))

| Patrick explică:

Bon, pe asta ati "googleit-o" de tot, next :

Un roman pleaca in excursie in Nepal. Fiind o tara ciudata, el este condamnat la moarte. Pe o masa erau doua bilete diferite : pe unul scria viata, iar pe altul moarte. Regele ii spune ca poate scapa doar daca trage biletul pe care scria viata. Un raufacator care ii dorea moartea schimba repede biletul pe care scria viata cu unu pe care scria moarte. Acum erau doua bilete care erau cu moarte, dar nimeni in afara de raufacator nu stia asta. In final scapa, dar cum?

| Patrick explică:

E partial corect dar corect. Biletul il inghite, nu il arata, ca putea sa se uita regele la biletul tras, si asa nu poatewinking