| Fetitzacekurai a întrebat:

Intrebare de logica: Maria loveste o minge cu piciorul, mingea merge doi metri fara sa atinga nimic, iar apoi se intoarce inapoi la Maria. Cum e posibil acest lucru? (raspunsul corect va primi funda)

Răspuns Câştigător
| JustHelp a răspuns:

Raspunsul la aceasta intrebare este chiar simplu, dar voi incerca sa il dau putin diferit. Sunt sigur ca ai auzit de forta gravitationala (cea care te face sa cazi, sau care face alte corpuri sa se strice daca le scapi), de aceea o voi aduce in discutie. Principiul este simplu: orice ai face, nu poti scapa de ea. De aceea, daca incerci sa arunci ceva in aer (in sus), apare aceasta forta care te impiedica sa faci ce vrei tu, si te limiteaza la anumite activitati (nu poti sa zbori sad )

Mai simplu, cele doua variante:
-loveste mingea la deal, iar apoi mingea ajunge inapoi la ea fara sa atinga nimic (pamantul evident);
-face cateva "duble" cu mingea (loveste mingea cu piciorul in aer, iar aceasta aterizeaza inapoi pe picior).

Cred ca cea de-a doua este cea mai plauzibila!

| Fetitzacekurai explică (pentru JustHelp):

Cea de-a doua e corecta pentru ca la prima varianta mingea atinge ceva: pamantul.

3 răspunsuri:
| DianaMartinez a răspuns:

A aruncat mingea in sus

| Fecu a răspuns:

Maria arunca mingea in sus. Thug Life happy