| amelita a întrebat:

La cate grade fierbe apa pe Everest?

Răspuns Câştigător
| Teooo a răspuns:

La 69 de grade celcius

18 răspunsuri:
| death a răspuns:

Pe la 64, parcă. Nu ştiu, există o formulă de calcul a temperaturii de fierbere în funcţie de presiunea atmosferică. Dacă stai să te gândeşti că aerul apasă cu o forţă de aproape 13 tone pe centimetru pătrat la nivelul mării, iar Everest este, practic, pe la jumătatea grosimii atmosferei, aerul foarte rarefiat de acolo pune o presiune cu 40% mai mică. Asta înseamnă că apa nu este aşa comprimată, deci are nevoie de mai puţină energie termică pentru a ajunge densitatea care-i permite să se vaporizeze. Până la urmă, fierberea presupune schimbarea densităţii sub acţiunea energiei termice. Mai aproape de densitatea X, mai puţină energie termică happy

| mircea a răspuns:

Cam pe la 94 de grade? Mai avea putin si dadea in fiert la fel ca si unghiul drept.

| adrianhasde a răspuns:

La exact 65 de grade celsius la 8848 metri.

| fabiola a răspuns:

La 100 de grade celsius, evident!

| danutz15 a răspuns:

70 parca...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

69 grade Celsius -asta e de la te pui cu blondele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

+70 de grade celsius

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cred ca pe la 120 de grade fierbe poate noloso booo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 69 de grade celsius

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe Everest (8848m) apa fierbe la 69 grade Celsius

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci...iti bagi mana in cur, t rogi sa nu t doara, sufli in iaurt, si fierbe... ok?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

69 de grade happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

| Mony a răspuns:

69 De grade am inavat la scoalabig grin