| mariusradu a întrebat:

Cine stie la cate grade fierbe apa pe everest? dau funda >: sa va vad.

Răspuns Câştigător
| Jesus24 a răspuns:

Pai pe everest apa fierbe la doar 69°C.E un lucru uluitor

24 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Luind in consideratie temperatura scazuta care actioneaza peretii vasului cred ca trebuie o ridicare a temperaturii la 110 grade sau 120.

| cristi202 a răspuns:

Ar fierbe la o teperatura mai mica, datorita presiunii scazute a aerului, dar care dintre alpinisti ar sta sa fiarba apa pe Everest?happy

| MMihai a răspuns:

Adaugă o ştire

Prin e-mail
Prin formular
Direct (doar membrii)

Subiecte

Amuzante-Diverse
Blogroll
Business
Digital
Geografie
Istorie
Marketing-Publicitate
Medicina
Oameni
Sport
Tehnologie-Stiinta
Toate

Arhiva

October 2010
September 2010
August 2010
July 2010
September 2009
July 2008
November 2007
September 2007
August 2007
July 2007
June 2007

Administrare

Log in
RSS
Comments RSS

Pe vârful Everest, apa fierbe la numai 69 grade Celsius pentru ca presiunea aerului este mai mica

| Gizăz a răspuns:

Depinde de presiune. La una normală apa fierbe la 100°C. Pe vârful Everest presiunea e de 26 kPa așa că apa fierbe la 69°C. Punctul limită al fierbierii scade cu câte un grad la 260 de metri.

| Andrei7520152 a răspuns:

La o temp ceva mai mica, in jur de 69-70 grade celsius. Nu stiu exact de ce, posibil din cauza presiunii scazute.

| Luissa123 a răspuns:

Pai la 100 C apa fierbe oriunde pe pamint nu?

| EuNuTu a răspuns:

La nici mai mult, nici mai putin decat 100 de grade.

| JohnnyBi a răspuns:

Pai din punctul meu de vedere, oriunde pui apa la fiert, tot la 100*C va fierbe. daca schimbi locatia unde o fierbi, tot apa fierbi.

| Ryuk751 a răspuns:

~ 200 adica aproape 200

| ToKen a răspuns:

69 gradehappy

| MaTrIx8378 a răspuns:

69 de grade

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intre 60 si 75 grade Celsius, depinde de altitudine, nu exista o temperatura anume exacta.

| conundrum a răspuns:

69 celsius

| pure9 a răspuns:

69big grin

| anotimp2 a răspuns:

69 grade Celsius

| Marry1227 a răspuns:

| razvan_3732 a răspuns:

69 funda?

| aalyn21 a răspuns:

Gresit.Pe Everest apa fierbe la 20 grade C. Daca nu ma crezi du-te si verifica;-)

| Andrei1499 a răspuns:

La 69 de grade celsius

| ionutz_7767 a răspuns:

Apa pe everest fierbe la 100 grade pentru ca nu conteaza in c loc e:d

| Kl0d a răspuns:

70 de grade.laughing

| antidote a răspuns:

Daca te astepti la raspunsul 100 grade, ar fi un raspuns gresit. Temperatura variza usor cu altitudinea. Asa ca pe Everest apa fierbe pe la 70 de grade.

| buntom a răspuns:

100% sigur, bag mana in foc, apa firbe la o temperatura mai scazuta de 100 grade celsius, explicatie:presiunea atmosferica

| Benga_Mircea_1984 a răspuns:

Aici se gasesc toate raspunsurile (wikipedia): The boiling point of water is 100 °C (212 °F) at standard pressure. On top of Mount Everest, at 8, 848 m (29, 029 ft) elevation, the pressure is about 252 Torr (33.597 kPa)[6] and the boiling point of water is 71 °C (159.8 °F). The boiling point decreases 1 °C every 285 m of elevation, or 1 °F every 500 ft.

There are two conventions regarding the standard boiling point of water: The normal boiling point is 99.97 degrees Celsius at a pressure of 1 atm (i.e., 101.325 kPa). Until 1982 this was also the standard boiling point of water, but the IUPAC now recommends a standard pressure of 1 bar (100 kPa).[7] At this slightly reduced pressure, the standard boiling point of water is 99.61 degrees Celsius.[8]