NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Mai un pic şi intrăm (şi nu se ştie dacă ieşim) în noul an, în care mai intră şi 13-le dubios. Şi stau şi mă gândesc: cum de în unele ţări nu l-au interzis şi nu l-au eliminat de tot (ca etajul 13 din lifturi)? Parcă m-aş fi aşteptat la mai multă perseverenţă şi fanatism din partea unora.
Să protestăm, dragi contpueni! Să demisioneze 13-le sau să rămână?
A, şi...La mulţi ani tuturor!
(Să nu porniţi la drum lung, de un an, pe stomacul gol! Faceţi-vă plinul!)

49 răspunsuri:
| CryChristiAN a răspuns:

Bineinteles ca nu ma duc afara pe stomacul gol. Am mancat deja 3 tavi de cartofi si salata de Beuf ( o mai numesc si Salata de Bou) si fripturi. Cred ca urmeaza ce-a de-a patrahee hee

Despre numar 13? Neah. ca oricare alt numar... real, prim, divizibil cu1 si 13 etc. Suntem norocosi ca Apocalipsa (nu) va veni pe 13.13. 2013. De ce? Pentru ca numai avem o a 13-a lunawinking.

| Aneurysm a răspuns:

'mulţani.
I hope 2013 will be as cool as 2012 was

| mola a răspuns:

La multi ani!

Draga 2013,
Dorim ca acest an nou sa fie cat mai bun, si cat mai linistit! Noi asteptam la ora 00:00 venirea noului musafir; 2013!
Sa speram ca 2013 sa fie un an mai bun decat cele predecesoare!

Un an nou fericit!

| FearOfTheDark a răspuns:

Bun sfat.Cum sa intri in noul an fara sa-ti faci plinul?hee hee
La multi ani si tie NOname sa o tii tot asa! Treceti peste numarul 13 ca noi ne facem viata nu viata ne face pe noi. big grin

| NOname explică (pentru FearOfTheDark):

Mersi, FearOfTheDark.

Şi la voi trecerea dintre ani e în ceaţă? La mine nu vezi nici la 2 metri în faţă (degeaba plinul e făcut).
Iniţial am crezut că ninge. Ce m-am mai bucurat! ((=

| FearOfTheDark a răspuns (pentru NOname):

Da a fost ceata si frig big grin

| Maomau a răspuns:

Cifra 13 nu este mai periculoasa decat cifrele 12 sau 14!
Periculoasa mi se pare doar prostia din capul oamenilor, aici nu te includ pe tine

| OskarRM a răspuns:

Să rămână 13-le! E numărul meu norocos.De fiecare dată când am avut ceva de făcut pe data de 13 mi-a reuşit.De fapt, zilele de 13 sunt singurele zile în care îmi iese şi mie ceva ca lumea...dar, mă rog, asta e altă poveste...La mulţ' ani!

| dodicuta a răspuns:

Daca am sari direct in 2014 ar veni anul bisect mai repede si peste oarte multi ani iar om ajunge ca la iarna sa ie 40 de grade. Putea sa puna 2012+1 sau altcea un stat, dar depinde si de reigie ca la crestini ziua 13 e ghinionista pentru ca pe 13 a cazut Constantinopolul.

| NOname explică (pentru dodicuta):

Chiar nu mă aşteptam că atâta lume mă va lua în serios.

Hai noroc şi să nu uităm să mai şi zâmbim!
http://youtu.be/Dzz6lUsF19g
La mulţi ani!

| AliceIDK a răspuns:

Uite ca suntem in 2013. Am ajuns :]]. La multi ani si tie :*.

| HonneOnna a răspuns:

La multi ani si tiehappy...Interesanta faza cu 13-le, eu zic sa demisionezehee hee

| NOname explică (pentru HonneOnna):

Aşa, mama! Pe el!

| iHateStrike a răspuns:

Să nu uiți să porți roșu.

| Xtal a răspuns:

Da',nu e ziua mea.

| Shavoo a răspuns:

Sa eliminam si data de 13 din fiecare luna? laughing

| NOname explică (pentru Shavoo):

Aha, ar fi o idee. : ))

| PikachuPufos a răspuns:

Ei bine, fie ca 20-le sa ne protejeze impreuna cu IronMan de 13-le care o sa ramana ca sa nu ajungem in 2000( asta ar fi naspa)
SAU
Poate o sa vina dragul nostru 14 si o sa il dea in suturi afara si o sa sarim direct in anul 2014! :3 XD big grin
sunt multe alternative, dar pentru noi acum este important sa ne distram la petrecerea din seara asta si sa ne gandim ca orice ar fi, totul o sa fie bine (... Doamne ajuta!)
Apropo... La multi ani! :3

| MariaMirabell a răspuns:

Eu nu cred in fatalismul numarilui 13.Personal, cred ca forta fatalitatii creste si se aliminteaza din autosugestionarea numarului mare de superstitiosi, de ignoranta si credulitatea oamenilor in toate sugestiile astea de masa ce s-au transmis de-a lungul secolelor si fiindca nimeni nu s-a ocupat prea mult sa descopera cit e adevar si cit e deformare a adevaratei semnificatii a acestui nr. a ajuns sa fie considerat de temut acest nr.
Eu va sugerez un exemplu mai putin descurajant al semnificatiei lui, luind ca exemplu cartile de Taroc.Al 13-lea arcan din cei 22 arcani majori este Moartea. Suna descurajant numele ei, insa eu va spun bazindu-ma pe baza unui studiu facut pe baza semnificatiei tuturor celor 22 arcani majori ca nu -i o carte exclusiv negativa ci are un semnificat dublu desi e al 13-lea arcan.Eu nu sunt una ce ghiceste in carti sau in alte de acest gen si practic interesul pentru semnificarul Tarocului si altor simboluri antice e o curiozitate a omului ce nu poate trai fara a intelege lucrurile in profunzimea lor. Practic e o inclinatie de personalitate deci nu fac publicitate aici. Ziceam de semnificatul respectivului arcan, cu nr 13, el indica sfirsitul unei anumite situatii pozitiva sau negativa si an acelasi timp posibilitatea unui nou inceput, a unei renasteri. Poate fi o carte ce in functie de contextul in care i-ti iese poate fi si favorabila si daca e flancata dealte carti favorabile poate indica o cale de iesire din situatii grele, cind insa e flancata de carti cu conotatii intr-adevar negative poate intr-adevar semnifica moarte sau sfirsitul unei perioade unei epoci din viata omului dar si perspective total noi schimbari radicale.Deci eu personal cred si sper, i-mi doresc sa fie asa si cu anul acesta sa aduca schimbari radicale in mentalitatea omenirii in bine, si daca tot discutam de superstitii, sa luam in calcul si faptul ca suntem la inceputul erei Varsatorului dupa parerea astrologilor, si Varsatorul in simbologie e intruchiparea Omului nu a vreunui animal, sa luam in calcul ca omul dintre alte vietuitoare de pe pamint e singurul facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu cum zice in Biblie. In fine, dupa parerea mea e interesant de vazut ce schimbari va aduce cu sine 2013.Sa ne vedem cu bine in 2014!

| caracatyta a răspuns:

La multi ani si tie.Cifra 13 este ca una oarecare doar ca la noi functioneaza efectul de turma(hop cum a zis unu ceva gata toti cu el)

| Quinn a răspuns:

La mulţi ani!
Cine ştie dacă o să ieşim sau nu din acest "13". Eu zic totuşi să râmână! Fără el am ajunge în anii 20. :-s

| cristella a răspuns:

Nu cred ca 2013 se refera la cifra superstitioasa, dar ramine de vazut pe parcurs.si apoi poate si 2012 a fost pentru cineva cu ghinion.nu se stie ce ne asteapta.si tie LA muulti ani! Sarbatori fericite!

| Alex96Rock a răspuns:

Mersi frumos de sfat. happy La multi ani!winking

| JustFunTeo a răspuns:

Mie unu Nr."13" de obicei mi-a purtat noroc!