| juniper a întrebat:

O poveste sa vedem ce iese laughing
Intr-o zi Sensei Bro, Juniper, Taly, Legiuitoarea, Psiholoaga, Harciog, Luchass si YinYang au decis sa mearga intr-o vanatoare de comori laughing... Continuati

Răspuns Câştigător
| alexdop21 a răspuns:

Povestea nu incepe asa ci asa :" 8 dintre utilizatorii unui site ,au hotarat sa iasa la un suc intr-o zii , intr-unul din barurile din oras , zis is facut , s-au intalnit in punctul stabilit si au pornit impreuna catre barul respectiv , pe drum Luchass isi aminteste ca a uitat portofelul acasa , si standa , aproape se hotareste sa se intoarca repede pentru a il lua cu el , intre timp ceilalti il asteptau pe o straduta mai laturalnica fara a avea habar ce ii asteapta . Dupa 5 minute de asteptare , sensei bro , fiind o fire mai impulsiva si mai grabita il suna pe Luchass ,si il ocareste la telefon ridicand tonul vocii si aproape tipand la el pentru ca intarzie prea mult . Zgomotul facut de bro il trezeste pe un om al strazii si , deranjat de zgomot acesta se hotareste sa mearga la micul grup de prieteni si sa ii certe pentru galagia facuta . In timp ce batranelul mergea inspre ei , Taly il vede si incepe sa se panicheze crezand ca acel batranel le va face probleme sau chiar ca o sa iasa scandal din cauza galagiei produse . Psiholoaga incearca sa o calmeze pe Taly dar fara prea mult succes , pana cand a intervenit Legiuitoarea care i-a promis lui Taly ca o va "apara" ea in cazul unei interventii mai in forta a batranului . In timp ce panica se instaura mai tare in grupul de prieteni de pe tpu , batranelul mai avea foarte putin si ajunge la ei ,Harciog , intr-un act de curaj , se indreapta catre batranel cu tupeu si il intreaba care e problema , YinYang se alatura lui Harciog si nu dupa mult timp si Bro . Cei trei se cearta cu batranelul o perioada de aproximativ 10 minute , timp in care fetele isi facea deja griji , pe deoparte pentru Luchass care nu mai aparea , cat si despre baieti care se certau de zor cu batranelul. Situatia devenii tot mai tenisionata intre baieti si batran iar aceasta le spune ca va renunta la scandalul produs si ii va "ierta " pe baieti daca va termina ce a inceput el , inca de cand era tanar. Baietii iau totul ca pe o gluma , si gandindu-se ca poate asa vor scapa accepta un plic scorojit si imbatranit de vreme de la batran . Batranul dupa ce le ceru o tigare , o aprinse si se facu nevazut . Luchass apare intr-un final si prietenii Tpu isi reiau drumul catre bar , putin agitati si putin speriati de situatia creeata din cauza unui amarat de telefon . Ajunsi la bar Juniper il intreaba pe Harciog ce le-a dat batranul ... Harciog deschide plicul si vede ca in el este o harta catre o comoara , nu departe de orasul unde ei stateau , ba chiar intr-o padure pe care Yinyang o cunostea destul de bine , dat fiind faptul ca acolo avea bunica sa casa. Legiuitoarea ia in gluma harta aia si la scurt timp toata lumea incepe sa glumeasca pe tema hartii cu pricina . Dupa o seara plina la un bar unde se facea si karaoke , cu cantece , bauturi si dansuri , eroii nostrii se retrag usor , usor catre "barloagele " lor . Zilele treceau si ei incepusera sa uite de micul incident din seara aia , mai putin Harciog , care era destul de agitat din cauza hartii aleaia . A venit timpul ca primavara sa isi arate minunatiile , florile sa se deschida , ghioceii sa infloreasca , pomii sa inverseazca si implicit padurile sa se imple de oamenii ce stau in blocuri si sunt satui de stat in casa . Mica gasca de pe Tpu se hotareste sa mearga la padure , ia Harciog insista sa mearga la padurea mentionata in harta . Sensei si Luchass au ras de el ,destul de mult timp , dar lui Taly , Legiuitoarei si Psiholoagai li s-a parut destul de interesant sa vada padure respectiva , si chemarea aventurii , sau poate doar plicitiseala sa le impinga sa ajunga la a se gandii ca acolo poate chiar e o comoara . Fetele, prin puterea lor de convingere , reusesc sa ii convinga pe "toma necredinciosi " sa mearga in padurea aceea si ,daca tot sunt acolo sa si caute comoara respectiva . Week-end-ul se apropia cu pasi repezi si mica echipa de cautare se pregatea tot mai serios de expeditia respectiva din padure . Vine si seara de vineri cand se hotaresc sa plece inspre padure , si sa innopteze o seara la casa bunicii lui YinYang . Ajunsi acolo , se bucura de ospitalitatea batranei , luara o masa pe cinste si se bagara la somn . Harciog agitat din cauza expeditiei nu reusii sa se odihneasca deloc , ba chiar mai mult s-a plimbat prin jurul casei decat sa doarma . A doua zii dimineata , cei 8 "cercetatori " pleaca inspre locul indicat de catre harta , lunandu-si la revedere de la bunica lui YinYang .
la ora pranzului gasira un luminisi in padure unde se hotara sa manance . In timp ce fetele pregateau mancarea baietii , cautau sa faca rost de niste bete pentru a ii ajuta sa mearga mai bine prin padure si eventual pentru a se proteja de animalele care le ies in cale .
La masa Juniper pune intrebarea care le-a ramas celorlalti in cap mult timp : -" Cum ar fii daca chiar ar fii o comoara ?"
Bro aduga -"Si daca ar fii sa fie , cam cat ne-ar trebuii ?"
Harciog replica aproape fara a se gandii : -"Cat e , e bine venit ! "
Dupa raspunsul fulgerator al lui Harciog se asternu o liniste de mormant in randul prietenilor Tpu si nimeni nu a mai deschis subiectul "comoara " la masa .
Dupa ce au mers cam toata ziua , oboseala se asternu in corpurile plapande ale fetelor si cu toate ca inca era lumina afara , ele au insistat ca sa se opreasca si sa campeze intr-un loc , ce lor li s-a parut potrivit . Baietii au strans lemne pentru foc , fetele au pregatit cina ,si au mancat cu totii fara a mai discuta despre comoara , despre harta , despre mai nimic kegat de expeditia lor , ci doar Juniper , Taly si Luchass isi faceau griji pentru parintii lor ,si ii reusira sa prinda semnal la telefon si sa ii sune . Odata fiind si asta stabilita , cu burtile pline si picioarele obosite , expeditionistii se hotaresc sa mearga la somn . Dupa o noapte in care mai nici unul nu a reusit sa doarma prea bine , impanata cu multe zgomote ambientale specifice padurii mici nostrii eroi s-au trezit , mai mult obositi decat s-au culcat , si dupa o portie generoasa de mancare , care calculata la apetitul unui matur , in forta , era destul de multa ei pornesc pe cararea care trebuia sa ii duca inspre locul comorii . In timp ce mergeau pe poteca aproape virgina in fata lor se deschidea o paleta enorma de culori ale padurii proaspat inverzita , cu ghiocei ici colo , cu viorele care erau asezate aproape simetric , cu unturasii ce dadeau un parfum dulceag padurii , frunzele cazute trosnind sub piciorul fiecaruia , iti dadeau un sentiment de libertate si de evadare absoluta . Prins de peisajul magnific Bro calca stramb si isi suceste glezna, atat cat sa nu mai poata calca destul de bine in ea . Imediat Harciog si Luchass a improvizat doua carje , iar Taly impreuna cu Psiholoaga au "fabricat " din niste tricouri pernute pentru carje ca si calatoria lui Bro sa fie cat mai usoara in carje si pentru a putea sa tina pasul cu ceilalti . In timp ce primea ingirjiri Bro observa ceva miscandu-se in padure ,dar nu reusii sa vada prea bine pentru ca Juniper statea in fata lui incercand sa ii administreze un calmant pentru durere in mana . Dupa 10 minute de repaus in care Bro simtea deja foarte tare prezenta mai multor fiinte in jur cei 8 eroi incepura iar calatoria . Studiind harta Harciog apreciaza ca mai au cam aproximativ 2 ore de mers , un calcul rapid si usor le spune ca in jurul pranzului sunt acolo . Ziua minunata de inceput de mai se dovedii a fii una calduta , facandu-i pe calatori sa isi dea jos gecile de trening , bluzele , si orice alta haina mai groasa . In timp ce se apropiau de zona care in harta indica a fii comoara expeditionistii nostrii deja nu mai acordau prea multa atentie potecii si cu privirile inainte mareau pasul simtitor pentru Bro ,care deja simtea ca mainile ii iau foc de la carje , si ca piciorului bun ii explodeaza muschii . Sensei nu mai suporta durerea si ii spune lui Yinyang ca nu mai poate continua si ca trebuie sa ia o pauza . Yinyang se sfatuii cu ceilalti si hotara nu ca sa se opreasca ci sa contruiasca o targa pentru a il ajuta mai bine pe Bro sa mearga prin padure . Zis si facut , terminara targa , Bro se aseza pe ea si incepura iar calatoria . Cand Harciog studiaza harta si le spune colegilor de calatorie ca mai au mai putin de 40 de minute de mers , toti parca au primit un exces de energie si , cu o viteza de picior aproape anormala , facura ca durata de 40 de minute sa o reduca la jumate . Ajunsi in locul stabilit , observa o casa facuta din lemn , partial distrusa de cariile de lemn si de putregai . YinYang si Psiholoaga au decis ca sa intre sa vada ce e inauntru , unde stupefiati gasesc o gaura in podea ce care odata ridica lumina un culoar unde erau scari ce duceau in jos . Cei 8 calatori erau pus in ipostaza de a hotara daca sa mearga toti sau sa faca echipe . Au votat si au ajuns la un consens Taly , Legiuitoarea si Juniper sa ramana cu Bro , si restu sa mearga jos pe scari .
Luand cu ei destul echipament de luminat , sfori , apa si o gustarica Luchass cobora primul urmat de Harciog , apoi YinYang si ultima Psiholoaga . Dupa aprecierile lui Luchass au coborat cam 500 de metrii unde scarile se termina si incepe un culoar aproape vertical . Au mai merg aproximativ inca 500 de metrii dupa care au dat de o incapere aproape perfect rotunda , unde erau 5 drumuri separate . Calatoria aproape ca era compromisa daca nu gasea Psiholoaga un semn deasupra unuia dintre tuneluri . Semnul era format dintr-un patrat care incadra in el o planta care dupa aprecierile lui YinYang parea a fii o floare de lotus . Cei 4 "mineri" o luara pe drumul indicat de semn , si nu mare le-a fost mirarea cand , au descoperit ca in capatul tunelului respectiv au gasit o mare formatiune calcaroasa , in care era sapata o gaura in care un adult trebuia sa se puna in genunghi pentru a intra . Luchass , YinYang si Harciog instantaneu se uitara la Psiholoaga ,fiind singura mai scunda de acolo , si parca spunandu-i din priviri ca a fost aleasa sa intre acolo , pentru ca era cea mai scunda dintre ei .Spiritul aventurier din Psiholoaga parca a acceptat ca inainte ca ea sa se gandeasca la hotararea "consiliului " ad-hoc si cu sau fara voia sa se ghemuii si intra acolo , norocul ei fiind acela ca incaperea nu era mai lunga de 3 metrii in capatul careia putu sa se revina din nou la pozitia de stat in picioare. In momentul in care ajunse la capatul culoarului cu un tipat de extaz striga catre cei 3 de afara si le spuse sa ii dea cat mai multe rucsacuri pentru ca au gasit comoara . Cu ideea stralucita a lui Harciog de a lega o piatra de capatul unei sfori si de a o arunca inspre capatul opus al culoarului pentru ca Psiholoaga sa il prinda reusira sa ii trimita rucsacurile si sa goleasca incaperea aia de calcar de toate bijuteriile care erau acolo . Nu are rost sa descriu bucuria celor 4 din subsol cand au iesit afara , si nici sa apreciez cat au facut pe drum inapoi pentru ca mai mult au alergat decat sa mearga . Ajunsi afara cu un zambet pana la urechi echipa care il ingrija pe Bro si-a dat seama instantaneu ca ai loc colegi au gasit ceva , si instantaneu toti au inceput sa tipe , sa se bucure si sa rada de minunatia descoperita . Au deschis un rucsac dintre cele 6 pe care le-au umplut cu bijuterii , si au vazut ce probabil nu apuci sa vezi intr-o viata , diamante , aur , si cristale , care probabil apartineau unui boer care in incercare de a le ascunde le-a adus aici pentru a le recupera mai tarziu . Calatoria inapoi nu are rost sa o detaliez pentru ca intamplari prea importante nu s-au intamplat , numai ca Bro a putut sa calce din nou in piciorul ranit , si ca Harciog a zambit tot drumul la gandul ca el e cel care i-a convins sa faca asta .
Au mai petrecut o noapte in padure , de data asta au dormit ca niste prunci , si a doua zii in creierii diminetii au reluat drumul inapoi catre casa bunicii lui YngYang . Ajunsi acolo au chemat un prieten de-al lui Bro cu o duba , genul celor maxi-taxi sa ii duca inpoi in oras . Ajunsi acolo , au inceput sa isi faca planuri care implicau cheltuirea comorii , numai ca Psiholoaga , le-a propus ceva ce pe multi dintre ei i-a tulburat si i-a intrigat .
Gandindu-se la cum de au ajuns sa se cunoasca , sa fie prieteni , sa faca acea calatorie au ajuns la concluzia ca Tpu (Toti Pentru Unu ) i-a unit si ca fara incercarea de a ajuta pe cineva nu se cunosteau .
Au realizat ca ajutand alti oameni s-au cunoscut si s-au hotarat ca sa foloseasca banii de pe comoara pentru a ajuta pe altii .
Suma nu are rost sa o precizez ci doar realizarile , au reusit sa utileze un spital de pediatrie complet , au construit un azil de batrani , au donat o mare parte din bani catre Crucea Rosie , si bineinteles au pastrat o suma destul de frumoasa de bani pentru o mare vacanta in care sa mearga toti 8 .
Cu toate ca am scris de mi-a venit rau , si nu imi pare rau , ca imi place sa ma distrez cu imaginatia mea , ma gandesc ca poate nu sunteti chiar asa egoisti si ma luati si pe mine cu voi in vacanta tonguelaughing iar cat despre rabdarea de a citi tot nu pot decat sa va multumesc si sper ca nu voi lua prea multi "stupizi" . happy See `ya soon .

21 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

@Alexdop:felicitarile mele, am citit povestea ta care este minunata...ai putea sa-ti scrii propia ta cartehappyai meritat funditahappy

| psiholoaga a răspuns:

Asa deci! laughing Eu eram de sacrificiu, doar pentru ca eram cea mai scundalaughing) Super poveste, m-am amuzat. Chiar ma vad in postura de a-i face pernute lui bro pentru carjewinking

nony
| nony a răspuns:

Silviutza, pai daca ne mai adaugá si pe noi, aia nu mai este expeditie de vanat comori .atunci o sa ne vanam capetele rolling on the floor

| juniper explică:

Sa vedem ce spanac va iesi laughing

| juniper explică:

Nu faci parte din expeditie straight face

| juniper explică:

Pe insula aia era un vant puternic si a suflat harta din mana lui Harciog rolling on the floor Si apoi toti au inceput sa injure rolling on the floorrolling on the floor

| juniper explică:

Says me, eu am facut povestea, deci eu sunt seful rolling on the floor

| juniper explică:

Acuma facem povestea sau nu? De aia am pus numai cativa oameni in echipaj, ca toti utilizatorii o sa se contrazica rolling on the floor

| juniper explică:

Alexdop21 bravo, asta da imaginatie, meriti fundita happy

| adriana_sw33ty_angy a răspuns:

@alexdop21 felicitarile mele! esti un adevarat scriitor! :*

| Silvia a răspuns:

Ehh`... daca eu nu sunt pe acolo expeditia nu are niciun farmec.laughing
Mai adauga cativalaughingEnigma, Cami, Bent, Cioko, Nony, Flav, Criticul, SweetCandy, si atunci sa vezi ce ieselaughing.big grin

| Silvia a răspuns:

Nony...competitie ce naiba?laughing
Ori e palpitant, ori plictisitorlaughing.

| Pho3nix a răspuns:

@alexdop21

Frumos roman. laughing

| alexdop21 a răspuns:

@bent0108 nu ma intelege gresit, mie nu imi ia 2 ore sa scriu ce tocmai am scris, ideile mi-au venit in timp ce scriam. Oricum ma plictiseam, asa ca am vrut sa scriu ceva acolo...big grin

| alexdop21 a răspuns:

batting eyelashes ma faceti sa rosesc... psiholoaga, ce sa ii faci tu ai fost the bravest, si pentru asta tu ai apucat sa vezi prima comoara

| TeoIonela a răspuns:

S-au urcat intr-o barca si au pornit la drum; Sensei Bro si cu Taly se certau doarece aman2 vroiau sa tina vasla dreapta:cum e si proverbu:doi se cearta, al 3-lea castiga, asa ca le-a luat Legiuitoarea vasla... apoi bataie pe vasla stanga.laughingcum e si proverbu... YinYang ia vasla stanga...asa ca SenseBro si Taly au ramas cu botu' umflat.Au ajuns pe insula...si,ca de obicei...Sensei Bro si Taly se contraziceau ...cand au ajuns in inima insulei...continuati...laughingn-am inspiratie.hai...care continui?laughinglaughing

| cioko19 a răspuns:

Multumesc Silvia ca nu m-ai uitat!laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau, dar expeditia trebuie amanata. Lookass e ocupat cu exterminarea "Untermenschenilor" ca mine si nu poate veni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@juniper
Says who? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@alexdop
Prietene, nu te supara, da' tu nu esti normal la cap... laughing N-am mai scris atat de la Olimpiada de Geografie, adica de prin secolul XVIII, asa...

| simona_2554 a răspuns:

...si-am inalecat pe-o capsuna si v-am spus o mare minciuna