| Minalore a întrebat:

OFER FUNDITA Sal TPU! Am cautat pe net niste probleme de logica si am dat de una mai complicata...Stie cineva sa imi raspunda la ea?
-In Constanta si Brasov se organizeaza in acelasi timp doua mari petreceri.
La aceste petreceri participa numai oameni din cele doua orase, adica la petrecerea din Brasov sunt numai brasoveni si constanteni iar la petrecerea din Constanta sunt numai constanteni si brasoveni.
Mai stim ca toti constantenii sunt oameni cinstiti si intotdeauna spun adevarul dar brasovenii mint tot timpul, spun numai brasoave.
Intamplator nimeresti si tu la una dintre cele doua petreceri dar nu sti in ce localitate te afli. Ai dreptul sa adresezi o singura intrebare unui invitat, si trebuie sa afli in ce oras te gasesti. (Prima oara m-am gandit sa intreb pe cineva daca ma aude si daca ar fi spus "da" ar fi fost din Constanta, daca spuneau "nu" erau din Brasov.Singura problema ar fi ca dupa aia nu mai am cum sa il intreb in ce oras ma aflu...)

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Pui intrebarea: "Esti de aici?" La raspunsul "nu" esti in Brasov fiindca brasoveanu va minti si va zice nu, iar constanteanu va zice adevarul, tot nu. Daca iti raspund amandoi cu "da", esti in Constanta fiindca brasoveanul minte ca da, este, iar constanteanu spune tot da, adica adevarul.

20 răspunsuri:
| Muflă a răspuns:

"Dacă aș întreba un constănțean unde sunt, ce mi-ar răspunde?"

Let me explain...
Constănțeanul:
-Constanța (înseamnă că ești în Constanța)
-Brașov (înseamnă că ești în Brașov)
Brașoveanul:
-Brașov (înseamnă că ești în Constanța)
-Constanța (înseamnă că ești în Brașov)

| Muflă a răspuns:

@anad: de unde stii care-i brasovean si care-i constantean?

| Muflă a răspuns:

@anad: lasă

| Muflă a răspuns:

Bineee happy
"Dacă aș întreba un constănțean unde sunt, ce mi-ar răspunde?"
si stiu ca n-am de unde sa stiu daca individul e brasovean constantean sau whatever, uita-te la explicatie

| anad a răspuns:

@Muflă, nu ai cum sa afli decat orasul, si asta era si intrebarea!("si trebuie sa afli in ce oras te gasesti").

| anad a răspuns:

@Crikinutza, ti-am scris intrebarea : "Esti de aici?" si chiar si explicatia! Nu asta era?

| anad a răspuns:

@Muflă, deci intrebi: "esti de aici?" Persoana (care poate fi ori brasovean ori constantean) iti va raspunde scurt cu "nu" sau "da". La raspunsul "nu" inseamna ca esti in Brasov. De ce? Fiindca, daca persoana este brasovean, minte ca nu este din Brasov, iar daca este constantean spune adevarul: el nu este de acolo.
La raspunsul "da" inseamna ca esti in Constanta. De ce? Fiindca daca e constantean spune adevarul, iar daca e brasovean minte si spune tot da, dar de fapt el nu e de acolo.
Sper ca acum am lamurit cum am gandit!

| ȘtefiȘtef a răspuns:

Neeeaaa. Iti zic eu. Intrebi pe cineva: " Ma auzi?" daca zice da e constantean, daca zice nu e brasovean. Apoi zici: "Spune-mi unde suntem!". Daca a zis "Da" la intrebarea trecuta si zice "constanta" esti in constanta sau daca zice "brasov" esti in brasov. Daca la intrebarea trecuta a raspuns "Nu" si acum zice "constanta" esti in brasov si daca zice "brasov" esti in constanta.happy

| Roby67 a răspuns:

In primul rand vreau sa clarific ceva aici: nu toti constanteni sunt cinstiti si nu toti brasovenii sunt mincinosi! Spre ex eu sunt brasoven din orasul vechi si nu am mintit in viata mea! Clar?winking

Răspuns utilizator avertizat
| rockelle75 a răspuns:

Suntem in constanta?

| Shery a răspuns:

Ce conteaza unde suntem, e party deci hai sa ne distraaaaaaaam!

| Alice_2134 a răspuns:

Interb pe cineva daca ma aude(cum ai zis tu) si pe cel care spune da il interb unde ma aflu dar asa ar fi 2 intrebari...thinking

| Seвi a răspuns:

Dar ai cam gresit ai zis:la petrecerea din Brasov sunt numai brasoveni si constanteni

si la aia lanta :la petrecerea din Constanta sunt numai constanteni si brasoveni

Deci sunt amestecati astia laughing.

| Minalore explică:

Puneti doar intrebarea va rog...si nu mai puneti din astea ca iei un brasovean si il intrebi nu stiu ce...sau iei un constantean si il intrebi ce ai de spus.Este incorect pentru ca nu ai de unde sti care e care si nu mai bagati din astea ca te uiti la peisaj.Trebuie sa pui o intrebare si atat.

| Minalore explică:

Hey cine mai e interesat si vrea sa stie raspunsul. o sa vil spun eu:Trebuie pur si simplu sa intrebi pe cineva daca asta e orassul sau natal. daca esti in Constanta toti o sa raspunda da, iar daca esti in Brasov toti o sa zica nu.

| Laura a răspuns:

M-ai făcut curioasă laughing. De vreo 2 ore mă gândesc. Și nu e logic. Că nu ai de unde să ști dacă cel pe care îl întrebi e brașovean sau constăntean.

| Pomar a răspuns:

Pai rezolvarea practica ar fisa te uiti in jur la peisajdaca e cu munti e Brasov daca e campie e Constanta ca in intrebare nu spune ca trebuie sa afli unde esti intreband pe cineva ci doar ca ai dreptul sa pui o intrebare cuiva laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa zicem ca afara e frumos. tu il intrebi pe unu :,, cum e afara, ploua sau e insorit? daca e brasovean spune ca ploua daca e constantean spune ca e insorit. apoi il intrebi pe ala care a zis adevarul unde te afli si el iti zice brasov sau constanta

| AnnDaTv a răspuns:

Ma doare capu