| LordCristobal a întrebat:

Salutare!
Care e semnificatia expresiei,,Dai un ban, dar stai in spate"?
Am auzit-o intr-un videoclip de-a lui Mircea Bravo cu bunica
Bunica sa facea misto de el ca nu avea prietena si la final a folosit replica de mai sus.

Răspuns Câştigător
| readytofly a răspuns:

E o gluma folosind instrumentul de conversatie bait-and-switch. Privitorul s-ar fi asteptat sa foloseasca "dai un ban, dar stai in fata". Faptul ca a folosit termenul "spate" e un double-entendre: atat comicul creat de antiteza cu "statul in fata" cat si statul "fizic" in spatele prietenei.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O fi vrut sa spuna ca a avut parte de ceva potentiale gagici dar alea doar l-au tocat de bani, fara sa dezvolte vreun sentiment pentru el iar dupa aceea l-au lasat tot pe lista de asteptare, ceva de genul cred.

Răspuns utilizator avertizat