| rooxxaanna a întrebat:

SOS!
cine mai stie niste jocuri pe foaie?(nu pe calculator)

Răspuns Câştigător
| Malvina24 a răspuns:

X si 0
avioanele (vaporasele)
spanzuratoarea
tzomanap
biscuitele

flori, fete si baieti. Jocul preferat al copiilor de gradinita – clasa a 4-a

si jocul portocalelor.
"as vrea [...] portocale"

Fazan, doamnelor si domnilor…cea mai tare provocare!happy…arareori in scris ce-i drepthappy
Conturul unei maini desenat pe o foaie in interiorul caruia erau scrise numerele de la 0 la 100…si intr-un timp dat trebuia sa le gasesti.
cuvinte incepand cu aceeasi litera…scrise pe foaie…intr-un interval dat de timp
nenea nae…pe o foaie tip acordeon…si iesea la sfarsit o poveste construita de cativa participantii care aveau de completat nume, adjective, actiuni, complemente directe…

16 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Biscuitele il faci pe o foaie de matematica si completezi cu x si 0, tantar la care iti trebuie boabe de fasole(albe si negre), eu ma distram foarte mult facand aceste joculete pe hartiebig grin

| T30D0RA a răspuns:

Ficus rolling on the floor

| Oº°‘¨ ĺǾдNд ”¨‘°ºO a răspuns:

Multe!big grin
tomanap, lant. spanzuratoarea, x si 0, focus, patratelul, piramda, portocalele, fazan...etcbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avioane, X&0, spanzuratoarea, jocu ala cu punctulete multe in care trebuie sa faci patrate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tomanap, lant, x si 0, avioane, spanzuratoarea, fazan, patratel, biscuitul, piramida, portocalele...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spânzurătoarea; x și zero; fazanul; avioanele; jocul portocalelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

X si o

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aveti dreptate fetele... cele mai faine jocuri sunt acelea ce le jucam in copilarie acum 2, 3 ani... cele mai faine clipe:X:X:Xlove struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu este jocul-tomanap mai intai faci8 linii si dupa scrii pe fiecare linie tari orase munti ape nume animale plante unul zice alfabetul in gand iar celalalt zice stop litera la care a ajuns primul scrii inceputul fiecarui cuvant tari orase etc(sub ele adica sub tari orase_ si dupa la sfarsit zici stop si dupa celalalt te intreaba ce ai scris la tari dar la orase? si daca se intampla sa scrii la fel ca celalalt pui 5 puncte da ca scrii altfel tot cu acea litera inceputul cuvantului pui 10 puncte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spanzuratoarea, tomanap, x-o, biscuitele, avioane, car, fotbal...sunt multe...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu
painea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sti avioanele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal intrati pe id meu francu.bianca si o sa va dau cat vreti

| laviniawho a răspuns:

TOMAPANT-Tari, Orase, Munti, Ape, Plante, Animale, Nume, Total. Prima oara trebuie facut un tabel. Apoi se alege o litera si se scrie cate un exemplu cu acea litera la fiecare categorie. La final se puncteaza. Daca ai acelasi raspuns cu cel cu care joci se dau 5 puncte (Spre exemplu ati scris amandoi aceeasi tara), daca raspunsul tau e diferit, atunci acorzi 10 puncte. La sfarsit se aduna toate punctele si cel cu cele mai multe castiga.

| didisweet a răspuns:

Tomapan, x si 0, avioanele, sa-noit caprita, lapte gros pititea etc

| Homoranu_Livia_1969 a răspuns:

Tomanap,xsi0,spanzuratoarea,fazan