Raufacatorul l-a ajutat sa se salveze, de fapt. Atata timp cat pe cele doua bilete scria moarte, el trage un bilet, se uita la el (scria moarte) apoi il inghite. Regele se uita pe celalalt bilet si scria tot moarte, asadar el trasese biletul pe care scria viata (asa credea regele) si scapa de la pedeapsa cu moartea.
Aaaa...
A, gata!
Apare in ultimul moment Mos Craciun pe o sfoara, tragand nebun din 2 uziuri ca sa-l salveze pe netrebnic.
Dupa ce a luat biletul regele a vazut ca nu mai era decat biletul cu "moarte", deci a crezut ca l-a luat pe celalalt, pe care scria "viata".
Greşit. Să judecăm ipoteza ta mai departe:
La judecată trage un bilet, îl strânge în pumn sau nu ştiu ce îi face, regele vine şi se uită la biletul rămas. Scrie "viaţă". Şi cum logica omului e "Dacă nu-i albă, e neagră", atunci se crede că omul a tras biletul cu "moarte".
Corect este cum a zis @evenso.
Numai bine!
LisaJulie întreabă: