| anonim_4396 a întrebat:

Vi s-a intamplat sa va ramana in cap o melodie idioata si sa o fredonati fara sa vreti? Cum scap de chestia asta?

26 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

laughing daaa nashpaa tonguehee hee
pana la urma iti trece incearca sa faci altceva de ex cand iti vine in cap mel (la mine era mai greu ~imi venea mel in minte si nici macar nu stiam cine o canta ~ si atat ma strofocam laughing ) strange-te de degetul mic... poate o merge asa.

| psiholoaga a răspuns:

Si mie mi se intampla uneori. De obicei, scap de ea ascultand-o. Dupa, imi iese din minte.

| RamonaMn a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat insa am reusit s-o uit fredonand alta melodie si incercand sa mi-o scot din cap pe cealalta.

Succes!

eileen
| eileen a răspuns:

Frecvent! Ascult alta melodie la fel de idioatahee hee

| andreutz a răspuns:

Eu din clasa intai si pana acum am o obsesie cu o melodie care am auzit-o la scoala...nu am reusit sub nici o forma sa scap...si mai mereu cand urc niste trepte, fredonez acea melodie...na ca au trecut 14 ani si tot mi-a ramas in cap happy

pupimik
| pupimik a răspuns:

La mine nu tine faza cu ascultatul altei melodii.In schimb scap de obsesia de o melodie luandu`mi gandul de la ea si tinandu`ma ocupata vorbind cu oamenii.Cand ma apuca... sun pe careva si discut subiecte cu totu si cu totu paralele cu melodia

mira
| mira a răspuns:

Este ceva specific psihicului uman. Cercetatorii germani numesc fenomenul "vierme de ureche". Se poate intampla sa-ti revina obsesiv in memorie si anumite cuvinte sau replici. Mira

| kh1ss a răspuns:

Asculti alta mel tongue

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

TI-AU RASP DEJA COLEGII! Replace it! Seteaza-te pe o melodie care inseamna mult pentru tine si strt 2 fredonation! Good luck! Cauta Bliss din ceva buddha bar, o sa-ti placa la nebunie, si daca ai si untip care sa te merite, "simteti-va" BINE!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

... zoombe dar73, dar cand s-a facut studiul ala? daca piesa e din 70 toamna?

| JustMeFlory a răspuns:

Aculta o alta melodie, dupa vei incepe sa o fredonezilaughing
big grin

| DenissaDeea a răspuns:

Nu te mai gandesti la melodia aia! incepi sa fredonezi o melodie care iti place!

| AnaisC a răspuns:

Asculta alta mel mai mult timp si o vei uyta pe asta...

| Zoombe3 a răspuns:

Sa facut un studiu de piata atat in America cat si in Europa din care a reiesit ca ce-a mai fredonata melodie (in gand sau cu voce tare) este Y. M. C. A. - Village People.

| Bogdan_8013 a răspuns:

Ascult-o pana incepe sa-ti placa laughing Si vorbind serios acum, cauta o melodie mai veche, un hit, dar care sa-ti fi placut in trecut, si totodata sa nu mai fi auzit acea melodie de cel putin 1 an. Astfel se naste etapa cu fredonarea, ce sugereaza dorul de melodie, precum si faptul ca melodia respectiva te-a impresioant, fie placut, fie neplacut si stupid, etc. happy

| ICanLoveYou a răspuns:

MI S-A INTAMPLAT SI MIE SI NU ESTE ASA DE RAU DAR MA ROG,, LEACUL'' PENTRU ASTA ESTE SA GASESTI OA LTA MELODIE CARE ITI PLACE SI SA O CITESTI DE MAI MULTE ORI O INVETI SI UITI DE CEALALTA SPER SA TE AJUTE

| Daniel TM a răspuns:

Pai mi s-a intamplat si mie, si din pacate era una chiar foarte naspa, dar am ascultat niste melodii care le cunosteam si imi placeau mult, asa am scapat de ea.

| Teardrop:] a răspuns:

Da mi s-a intamplat si mie...asculta alta melodie care iti place si incearca sa o fredonezi pe aceea.

| nicp a răspuns:

O inlocuiesti cu alta melodie...

| Little Kid a răspuns:

Da mi s-a intaplat..eu care nu suport manelele...am ascultat la o fata (fara sa vreau) o manea-buzele tale(sau cv de genu)...si am scapat ascultand paramore:X

| macarale a răspuns:

Asculta alta melodie si o sa iti ramana cea noua in cap si o sa o fredonezihee hee si tot asa...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se intimpla deoarece creierul memoreaza nu daca iti place sau nu, ci doar din simplul motiv ca auzi melodia respectiva de multe ori. Se intimpla independent de vointa ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu exista asa ceva, a la lujeba, cred ca a la lujeba exagerezi, mai ales ca a la lujeba nu e vorba mereu a la lujeba de melodii idioate a la lujeba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi s-a intamplat sa ascult o melodie din curiozitate asa care nu mi-a placut si avand-o in minte mult timp am inceput sa o ador.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se intimpla cind nu ai mintea ocupata. Pupimik are dreptate, daca nu reusesti ascultind alta melodie, trebuie sa recurgi la ceva mai solicitant. Cum s-ar spune, trebuie sa-i dai de lucru creierului, ca sa nu-si gaseasca singur.

| flaviak a răspuns:

Dami s-a intamplat si mi-a trecut cand am ascultat alta melodie (care era mai buna) :-p