| pypa007 a întrebat:

Vlad Tepes s-a nascut in anul si in anul si un ce localitate s-a nascut Vlad Tepes si in ce an a murit Vlad Tepes si unde lau inmormantat pe Vlad Tepes

Răspuns Câştigător
| pepe a răspuns:

Născut în noiembrie sau decembrie 1431, decedat în 1476 în luna decembrie.
S-a născut în Sighişoara şi a fost asasinat la sfărşitul lunii decembrie în anul 1746.
Locul unde a fost îngropat nu este sigur - Mănăstirea Snagov sau Mănăstirea Comana.

19 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

A jucat la Avantu' mare i.Hr. ( sper ca stii ce inseamna ). A murit pe teren si-a fost inmormantat langa stadion, la un teren de antrenament. Dar la cati arbitri a tras in teapa, i-au facut si statuie in fata la casa de bilete.
Hmmm.case de bilete si stadioane pe vremea aia? thinking Inca meditez. thinking

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu te supara, dar tu iti traduci pe Google intrebarile si postarile dintr-o alta limba? Sau chiar nu stii romaneste?

| Mwhahahaa a răspuns:

Ce-a facut Vlad Tepes...cine e Vlad Tepes... Vlad Tepes in sus Vlad Tepes in joos...laughing
Apropo, ai uitat "?"semnul intrebarii la sfarsitul "intrebarii"winking

papa

| fabiola a răspuns:

Pana la date istorice mai deschide si tu cartea de romana! Cum nu vii tu Tepes doamne...

| pypa007 explică:

Sunteti prosti facut gramada toti nu stiti cine a fost Vlad Tepes
nu mai pepe o stiut restul sunteti noob mai deschideti si voi o carte de istorie bv pepe pentru raspuns

| Simonaaaaaaaa a răspuns:

Auzi... fara suparare. dar u ai auzit de google?raised eyebrows

| anon2367534564396 a răspuns:

Salut!
Incearca :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Vlad_%C5%A2epe%C5%9F

Sper ca te-am ajutat.;)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
... ah ce bătaie meriți...
Cartea de istorie, fir-ar să fie!
O zi bună.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai sa rad...gata.acum,imi poti traduce si mie ceea ce ai dorit sa ne comunici? sau... poate ca ai vrut numai sa intrebi ceva, cine stie? se spui, sau ne lasi in ceata? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vlad tepes s-a nascut in anul si in anul 1431

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-i fie tarana usoara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este inomrmantat la manastirea Sangov sau Comana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Langa tactu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti prost

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I459

| conflict a răspuns:

@fabiola
...ca punand mana pe ei... big grin

| bruneta_9895 a răspuns:

S-a născut în cetatea Sighişoara din Transilvania[1], ca fiu al lui Vlad al II-lea Dracul şi al unei nobile transilvănence.

A fost căsătorit de două ori : întâi cu o nobilă din Transilvania şi apoi cu Ilona Szilagyi, verişoară a lui Matei Corvin.

A avut trei băieţi: Mihail şi Vlad din prima căsătorie, Mihnea I cel Rău din a doua.

În timpul domniei sale, Ţara Românească şi-a obţinut temporar independenţa faţă de Imperiul Otoman. Vlad Ţepeş a devenit vestit prin cruzime şi pentru că obişnuia să îşi tragă inamicii în ţeapă. Din porunca sa 41 de oameni au fost executaţi astfel, iar 300 au fost arşi. Datorită conflictelor cu negustorii braşoveni, aceştia l-au caracterizat, propagandistic, ca pe un principe de o cruzime demonică.

În 1453, resturile Imperiului Bizantin sunt cucerite de otomani, care obţineau astfel controlul asupra Constantinopolului (actualul Istanbul) şi ameninţau Europa. Imperiul Otoman ajunge să stăpeânească mare parte din Balcani (teritoriile statelor actuale Serbia, parţial Ungaria, parţial România, Bulgaria, Armenia şi Grecia), extinderea spre occident oprindu-se la porţile Vienei, al cărei asediu eşuează. În acest context istoric, Vlad Ţepeş a luptat pentru a-şi apăra domnia şi ţara, folosind împotriva inamicilor metodele de disuasiune specifice epocii, din care făceau parte şi execuţiile şi supliciile cu caracter exemplar şi de intimidare.

| Bulyy a răspuns:

Salutare! Vlad s-a nascut la 2 noiembrie 1431, la Sighisoara. A murit la 16 decembrie 1476, langa Bucuresti, iar trupul i'a fost ingropat la Comana, Giurgiu.