| GriRazvan a întrebat:

Vreau si eu niste bancuri despre iarna, ceva cu morala, ceva realist, ceva romanesc. fara site-uri, am cautat si eu dar n-am gasit..

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Bancuri despre iarna...bine!

Uite:

Iarna trecuta a fost atat de frig incat un avocat a fost prins cu mainile in propriile sale buzunare.

Iarna, ger. Ion si Gheo taie lemne in padure.
- Apoi, ma, Gheo, cum de nu ti-ai luat sapca aia cu urechi, pe frigul asta?
- No, Ioane, nu o mai port de saptamana trecuta, de cind am avut accidentul ala cumplit.
- Tulai, Doamne, ce accident?!?
- O vrut Vasile sa-mi dea o palinca si eu n-am auzit...

Iarna grea, zapada mare, o poteca ingusta prin zapada. O doamna se indreapta catre casa. Din sensul opus vede indreptindu-se catre ea o namila cu bratele intinse, clatinindu-se. Speriata, isi aduna puterile si cind tipul vine aproape se repede la el si ii da un sut zdravan intre picioare. Se aude zgomot de sticla sparta, zboara cioburi in toate partile, iar individul striga, exasperat:
- Obsedatelor! E al treilea geam pe care mi-l spargeti!

Iarna in padure, ger uscat, ninsoare cat cuprinde. Un urs se plimba furios. Rupe un brad, apoi da cu piciorul intr-un copac, urla la lup… Manios rau de tot. Merge si bodoganeste:
- Pentru ce mi-o fi trebuit mie sa beau cafeaua aia in septembrie?

Profesoara:
- Bula ai citit "Iarna pe ulita"?
Bula:
- Doamna, eu nu citesc nici vara pe terasa si ma intrebati daca am citit iarna pe ulita?

In plina iarna, in apartamentul unei familii care a cerut decuplarea de la centrala care furniza energie termica si electrica, un reporter intreaba:
- Ce faceti daca va este frig?
- Ne strangem in jurul lumanarii.
- Dar daca este foarte frig?
- Ne apropiem si mai mult de ea.
- Dar daca este ger, cu temperatura sub minus 20 de grade Celsius?
- In acest caz, aprindem lumanarea...

De ce le place femeilor iarna?
15% dintre femei au raspuns:
-Vai imi place zapada...e asa frumoasa.
Iar restul de 85% au raspuns:
-Imi place iarna pentru ca nu trebuie sa ma epilez pe picioare.

Romania pe timp de iarna:
In Romania e atat de frig incat manelistii se incheie la toti nasturii de la camasa.
In Romania e atat de frig incat suprafata tarii s-a contractat cu 1%.
In Romania e atat de frig incat Hrusca tine concerte pe durata intregului an.
Iernile din Romania sunt atat de reci incat cainii vagabonzi au fost inlocuiti cu foci.
In Romania e atat de frig incat avem termometre cu gradatia compusa din trei cifre.
In Romania e atat de frig incat am ajuns sa ne incalzim mancarea in frigider.
In Romania este atat de frig incat atunci cand se anunta -10 grade iesim fericiti la un gratar.
In Romania e atat de frig incat mergem la mare in Alaska.
In casele romanilor e atat de frig incat se formeaza degeraturi imediat ce atingi caloriferul.

A venit iarna! Nu mai este la moda ''single''...se merge pe principiul: incalzeste-ma tu iarna asta, ca la vara iti fac eu vant!

Iarna. Zapada multa. Femeile din departamentul nostru ingrijorate:
- 30 cm de zapada! Ati auzit? Ati auzit?
Contabila-sefa:
- Ok, ce v-ati aprins? Extraordinar, 30 cm. E zapada, nu penis!

Sfat de sezon de iarna pentru barbati: daca intalnesti o femeie frumoasa, fierbinte, cu ochi stralucitori, buze umede si care freamata din tot corpul, las-o in pace, … are gripa!

Iarna. Un camion e urmat la mica distanta de o masina de lux. La un moment dat aceasta din urma intra in depasire si cand ajunge in dreptul cabinei camionului coboara geamul si o blonda superba, dragalata si cu ochi dulci albastri, striga soferului din camion:
– Hei! Sunt Geta si sunt blonda! Vezi ca-ti cade marfa din camion in spate!
Soferul nimic. Se repeta faza de cateva ori, cu acelasi rezultat. La un moment dat, camionul trage pe dreapta la un fast food. Vizibil iritata ca bunele ei intentii au ramas in zadar, blonda Geta merge direct la tip:
– Auzi, sunt Geta, blonda care de o ora tot iti spun ca pierzi marfa din camion. Esti surd sau faci pe smecherul?
– Sunt Gica, sunt brunet, nu sunt surd, nu sunt smecher, doar imprastii sare pe drum…

O blonda merge la munte iarna.Citeste cotele zapezii: Busteni-15cm moale;
Clabucet-20cm medie;
Postavarul-25cm dur.
Se duce la receptioner:
-Nu va suparati, care e camera d-lui Postavaru?

Intr-o zi geroasa de iarna, doua blonde cautau un pom de Craciun in inima padurii. Dupa cateva ore de inghet la temperaturi cu mult sub zero grade si cateva urlete de lupi flamanzi, una dintre blonde i-a spus celeilalte:
- Auzi tu, eu tai urmatorul brad care-mi iese in cale. Nu ma mai intereseaza daca e decorat sau nu!

Luate de pe funkydonkey.ro,mai sunt cateva zeci de pagini...
happy
Enjoy!

| GroparuVesel a răspuns:

Iarna e un banc in sine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iaca un banc cu iarna. IAR_NAM BANI.

| xdiduuu a răspuns:

1 ) Într-o seară friguroasă de iarnă, înainte de culcare, soţul o întreabă pe soţie:
- Vrei să te simţi bine în seara asta, iubito?
- Da, da…
- Atunci scoate-ţi piciorul afară de sub plapumă si-ai să vezi când ai să-l bagi înapoi ce bine o să fie.

2) Noapte de iarnă, furtună, un brutar tocmai voia sa inchidă magazinul, când intră pe uşă un client înfrigurat care voia să cumpere două cornuri.

- Sunteţi însurat, domnule? intreabă brutarul.

- Bineînţeles! Dar ce, credeţi că mama m-ar fi trimis la cumpăraturi pe o vreme ca asta?!

3) Un ardelean intră într-un magazin ca să cumpere un termos.
Vânzatoarea îi arata unul:
- Uite bade, termosul ăsta e foarte bun: vara ţine ceaiul rece, iar iarna îl ţine cald.
Ardeleanul se scarpină dupa ureche, nedumerit:
- Apăi de, cucoană, daca zici că-i bun, iaca l-oi lua. Da’, lămureste-mă şi pe mine: de unde dracu’ ştie termosu’ ăsta când îi vară şi când îi iarnă?

4) Seful unui trib de indieni sătul să-i vadă pe indieni lenevind îi cheamă la el:
- Bă, am citit în stele că va fi o iarnă foarte grea. Tăiati şi voi 30 metri cubi de lemne!
Ăstia au taiat si iaraşi au inceput sa lenevească. Şeful tribului îi chemă iaraşi:
- Bă, am citit in stele ca va fi o iarna şi mai grea, mai tăiati 50 de metri cubi de lemne.
Şi tot asa.
La un moment dat şeful tribului sună la Starea Vremii:
- Fiţi amabili, cum va fi iarna aceasta?
- Pai va fi o iarnă deosebit de grea.
- Dar între noi fie vorba, cum vă dati seama?, întrebă şeful tribului.
- Păi am observat ca indienii fac mari rezerve de lemne…

5) Iarna grea şi frig mare! Un pescar se duce la pescuit deşi era mult sub zero grade. Scoate târnacopul să dea o copcă, dupa care-şi arunca sculele ăn apa. Sta el ce sta si odata aude o voce din spate:
- Aici nu este peşte!
Pescarul îşi scoate undiţele din apă şi se muta mai încolo…tot nu mişca. Dupa o vreme, aude iarasi vocea:
- Aici nu se afla peşte!
Suparat se mută din nou, sparge gheaţa, după care-şi arunca sculele în apă. Din nou, in spatele lui, vocea:
- Aici nu vei găsi peşte!
Enervat, pescaru` se-ntoarce si graieşte:
- Da`cine esti tu, bă, de-mi tot sperii norocul?
- Eu sunt directorul patinoarului!

cam atat, sper ca te - am ajutat! happy

| GriRazvan explică (pentru xdiduuu):

Nu m-ai ajutat, astea le-am gasit si euwinking.

| xdiduuu a răspuns (pentru GriRazvan):

Ok cum zici tu happy

| RăducuBOX2014 a răspuns:

O dată, Bulă vine din vacantă. Profesoara il intreaba:
-Bulă, ce ai făcut in vacanta?
-Am urcat munti!
-Da?
-Da.
-Unde te-ai dus să urci munti?
-Aici, doamnă invatatoare.
-Cum, Bulă?
-Erau munti de zăpade de 4 metri.
Atentie! Este creat de mine, si este inspirat din realitate!