| BackAgain a întrebat:

Am decis sa merg un weekend la Hunedoara, in principal pentru Castelul Corvinilor. Rezervarea si drumul sunt rezolvate, dar n-am mai fost niciodata in Hunedoara. Sfaturi? Sugestii? Locuri bune de luat masa (n-am facut rezervare cu mese incluse)?

Răspuns Câştigător
| m1dn1gh7 a răspuns:

In drum spre castel e un restaurant, se numeste Rustic, iti garantez ca vei fi multumit de mancare. Langa, aproape vis-a-vis ai "La Crama", poti alege sa mananci si acolo. Cea mai buna pizza dupa parerea mea e la Viva, nu foarte departe, vis-a-vis de judecatorie. Practic, dupa ce treci de Rustic apare o straduta la stanga, ar trebui s-o iei pe jos, e sens unic daca nu ma insel, e o alee foarte frumoasa, si mergi tot in fata pana dincolo de semafoare, gasesti pizzeria pe stanga. Distractie placuta!

| BackAgain explică (pentru m1dn1gh7):

Multumesc de sugestii! Am notat.

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru BackAgain):

Cu drag! Sper sa tina vremea cu tine!

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Poți mânca o pizza bună și la pizzeria Roma.
Un restaurant mai „spălat" este Vintage Park Place.
De vizitat, în afară de castel - nu prea mai ai ce; din fericire, Deva e foarte aproape și acolo ai și Cetatea, și Aquapark-ul de la poalele ei unde să petreci clipe plăcute.

| BackAgain explică (pentru mihai69):

Multumesc de sugestii! Din pacate, nu exista legatura directa intre Hunedoara si Deva si nu voi avea timp sa fac ture intre ele in 2 zile. Deva poate intr-un alt sfarsit de saptamana.

| mihai69 a răspuns (pentru BackAgain):

Greșit - există curse de maxi-taxi și chiar și taxiurile fac curse între cele două orașe. E un drum de 15 minute maximum.
Eu cred că merită o escapadă, ai și ce vedea, și orașul e mai vesel parcă...

| BackAgain explică (pentru mihai69):

Circul cu trenul, cum am spus mai sus. Bugetul e limitat, cam ca la toti studentii. Prefer sa circul cu trenul, unde am reducere 100% pe baza legitimatiei si sa fac doua escapade de weekend decat o escapada cu maxi-taxi, taxi, autobuze, microbuze sau alte mijloace cu platirea biletului intreg. Nu ar fi mai bine sa petrec un intreg weekend in Deva daca tot sunt atatea de vizitat? As avea timp sa le vad in voie, fara sa ma uit la ceas ca in 2-3 ore trebuie sa ajung la gara ca sa prind trenul.

| HugeHulk a răspuns:

E cam darapanata Hunedoara, mai bine cautai cazare in Deva.

| BackAgain explică (pentru HugeHulk):

Merg cu trenul, nu cu masina si Deva e prea departe, plus ca nu exista legatura directa.