| Andreasx a întrebat:

Am facut o rezervare pe booking.com si in legatura cu plata scrie ca se ca plati la proprietate dar hotelul isi rezerva dreptul de a preautoriza cardul in apropierea venirii noastre.Ce inseamna asta? se vor bloca banii echivalenti sederii chiar daca eu platesc cash acolo cand ajung? Multumesc

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de politica hotelului, unii blocheaza toata suma, unii blocheaza doar contravaloarea unei nopti, altii nu blocheaza nimic

| mihai69 a răspuns:

Probabil se va bloca suma menționată ca plată necesară în caz de „no show" (neonorare a rezervării, sau anularea ei DUPĂ termenul convenit).

| Leocerba a răspuns:

Stii cum e manevra asta?
Faci o rezervare, in majoritatea cazurilor ti se cere preautorizarea cardului, tu trebuie sa autorizezi tranzactia pentru ca hotelul sau pensiunea sa poata bloca pe card o anumita suma ca depozit asiguratoriu. Suma nu ti-e retrasa automat de pe card, ea ramane insa blocata pe cardul tau ca sa aiba hotelul o asigurare in cazul in care intervin din cauza ta incidente cu pagube in locul in care esti tu gazduit. Daca la sfarsitul sederii platesti cash, oamenii dau drumul imediat la suma de pe card dar exista o limita de timp pana la a-ti accesa banii, in functie de banca, trebuie sa stii si chichița asta, altfel faci cu herțul crezand ca ti-au incasat de 2 ori.