| ing3ras a întrebat:

In legatura cu cazarile online. V-ar place cand faceti o rezervare...
a) Sa platesc un avans de 25%
b) Sa platesc toata suma ca sa fiu sigur
c) Sa fac rezervarea si sa platesc integral suma cand ajung la hotelul/pensiunea rezervata!

Va rog sa argumentati fiecare raspuns!

4 răspunsuri:
| andy_3924 a răspuns:

De acord cu Lora. Mai ales ca in multe cazuri nici nu poti avea o rezervare fara un avans. In plus e o asigurare si pentru tine ca ai locurile ocupate.
Deci varianta a.

| anad a răspuns:

Sa platesc un avans pentru a fi sigura ca-mi rezerva locul, iar apoi la sosire ce a mai ramas din suma. As plati atunci si nu la plecare, fiindca pot apoi sa nu mai am grija ca voi cheltui banii si siguranta, cat de cat, ca voi avea serviciile asigurate!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Cel mai corect de ambele parti mi se pare varianta cu avansul de 25%, normal ca c) nu e o varianta care sa stea in picioare pentru hotelieri. Tu daca ai avea o afacere, oricare, ti-ar conveni sa te invarta toti nehotaratii care nu stiu de creierii lor sau toti neseriosii?

| ing3ras explică:

Trebuia sa formulez intrebarea altfel : Cum vi s-ar parea corect :
a)
b)
c)
Pentru ca probabil toti ar alege c), dar nu ar fi corect fata de hotelieri happy Inca mai astept raspunsuri. Multumesc celor care au raspuns!